Vitiligo (Ala Hastalığı) İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

0

Deride pigment kaybı nedeniyle beyaz lekeler meydana gelen vitiligo, beyazlama hastalığı ya da ala hastalığı diye de bilinir. Eğer vitiligodan muzdaripseniz, evde hazırlayabileceğiniz tedavi yöntemleriyle, soruna çare bulabilirsiniz.

Vitiligo hastalığıyla boğuşuyorsanız, çare doğal malzemeler olabilir. Aşağıda evde hazırlayabileceğiniz etkili tedavi yöntemlerini görebilirsiniz.

  1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cildi yatıştırır, kronik iltihabı iyileştirir ve cildin pigmentasyonunu teşvik eder. Ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere de sahiptir. Cildinizin etkilenen bölgesine günde 2-3 kez bir miktar Hindistan cevizi yağıı sürün ve birkaç hafta boyunca tekrarlayın.

  1. Zerdeçal

Zerdeçal tozu ve birkaç çay kaşığı hardal yağını karıştırın ve vücudunuzdaki beyaz lekelerin üzerine sürün. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. Vücudunuzda beyaz lekelerin göründüğü birçok alan varsa, o zaman yağ ve zerdeçal toz miktarını artırmanız gerekir. Bu karışımı günde iki kez cildinize uygulayın.

Görünür ve etkili sonuçları görmek için bunu bir yıl boyunca sürekli kullanmanız gerekir.

3. Bal

Balın antifugal özelliği cildinizdeki beyaz lekelere neden olan mantarlarla mücadele eder. Cildinizin parlamasını ve normal rengini korumasını sağlar. Önce cildinizin etkilenen bölgesini sabun ve ılık suyla temizleyin ve ardından kurulayın. Beyaz lekelerin bulunduğu bölgeye bal sürün ve cildin balı emmesine izin verin.

  1. Lahana suyu

Taze lahana yapraklarını kaynatarak, lahana suyu hazırlayın. Lahana suyunu etkilenen bölgeye sürün ve yaklaşık 15 dakika kadar orada bırakın ve ardından ılık suyla yıkayın. Bu cilt üzerindeki beyaz lekeleri azaltmaya yardımcı olacaktır.

  1. B ve C vitamini

Bazı insanlarda hazımsızlık, beyaz lekelerin gelişmesine neden olur. B vitamini düzenli olarak alındığında hazımsızlık sorunu ortadan kalkar ve aynı zamanda beyaz lekeleri de ortadan kaldırır.

C vitamini, enfeksiyonlara karşı bağışıklığı güçlendirir ve bu sayede cildi korur.  C vitamini içeren meyve ve sebze tüketimi beyaz leke riskini azaltır. Cildin etkilenen bölgelerine vitamin içeren meyve sularını da sürebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.