Vücudunuzun Antibiyotiklerden Kurtulmasını Nasıl Sağlarsınız?

0

Daha önce hayatı tehdit eden birçok bulaşıcı hastalığın basit ve etkili bir şekilde antibiyotik ile tedavi edilebildiği bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Şüphesiz, son yıllarda antibiyotikler fazla kullanılıyor.

Antibiyotik almanın en büyük sorunu, vücutta zararlı bakterileri yok ederken, yararlı olan bakterileri de maalesef öldürüyor. Bu, bağırsaklarımızdaki iyi bakteriyel kolonilerin bir antibiyotik tedavisi ile tamamen yok olmuyor aşırı derecede zarar görüyor.

Hem antibiyotikler sırasında hem de sonrasında, sağlıklı bir bağırsağı desteklemek ve eski haline getirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

İlgili: Doğal antibiyotikleri biliyor musunuz?

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN NE YAPMALI

Yarım Bırakmayın
Doktorunuz ne kadar ilaç kullanmanız gerektiğini söylerse buna uymanız çok önemli. Eğer tedaviyi yarım bırakırsanız bakterilerin adapte olmasına ve gelişmesine, ilaca dirençli hale gelmesine izin verirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi destekleyin
Sisteminiz tamir moduna girerken ve desteğinize ihtiyaç duyduğundan, susuz kalmadığınızda ve yeterli uyku uyuduğunuza emin olun. Çok iştahınız yoksa, yiyebildiğiniz kadar yiyin ve kemik suyu (miso suyu vejeteryanlar için mükemmel bir seçenektir), taze yapılmış meyve ve sebze sularını için.

ANTİBİYOTİK ALDIKTAN SONRA NE YAPMALI

Fermente gıdalar
Sağlıklı bağırsak bakterilerinizi onarmanıza yardımcı olmak için, doğal bakteri kültürü ve sindirim sisteminize canlı bakteri kültürleri sunan yiyecek ve içecekleri tercih edin. Kombucha ve kefir gibi fermente içecekler harika seçeneklerdir. Lakto-fermente turşular, lahana turşusu ve kimchi gibi fermente gıdalar veya doğal yoğurt, ayran gibi fermente süt ürünleri.

İlgili: Bir kaşığı bir şişe probiyotiğe eşdeğer

Probiyotik Gıdalar
Hastalık zamanlarında ve bağırsakları onarmaya ve onarmaya çalışırken, çoğu zaman yalnızca fermente edilmiş yiyeceklerin yeterli olmadığı, bu nedenle terapötik bir probiyotik takviyesi almanız iyi olabilir. Unutmayın tüm probiyotik takviyeleri eşit değildir.

Antibiyotik almayı bitirdikten sonra fermente edilmiş yiyecekleri ve probiyotikleri yaklaşık üç hafta kullanmaya deva edin.

İlgili: Probiyotiklerin inanılmaz yararları

Prebiyotikler
Prebiyotikler, sindirim sistemimizden bağırsaklara doğru ilerleyen liflerdir. Prebiyotikler açısından en zengin besinler arasında armut, yeşil muz, kuşkonmaz, soğan, pırasa bulunur.


Share.

About Author

Comments are closed.