Vücudunuzun Sıvı Düzeyini Dengede Tutan 10 Yiyecek

0

Vücudumuzun bol miktarda sıvıya ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bol su içmek bunun için önemli. Ancak su içmenin yanı sıra hem bol miktarda su içeren hem de besleyici meyve ve sebzelerden sıvı sağlamak da vücut için gerekli. İşte size vücudunuzun su miktarını yüksek tutmanıza yardımcı olacak 10 sebze ve meyve…

1.Çilek

C vitamini, potasyum ve diyet lifleri açısından zengin olan çileğin %92’si sudur.

2. Kavun

A ve C vitaminleri ile bol miktarda diyet lifi içeren kavun kalp sağlığınız için de faydalıdır. Kavunun %90’ı sudur.

3. Salatalık

%95’i su olan salatalığın aynı zamanda K vitamini içerdiğini ve kemik sağlığına iyi geldiğini biliyor muydunuz?

4.Karpuz

Yaz sıcaklarında soğuk ve sulu sulu bir karpuzun üstüne yoktur. %95’i su olan karpuz, kas ağrılarını gidermede oldukça yardımcıdır. Karpuz güçlü antioksidanlar da içerir.

5.Havuç

%90 oranında su içeren havucun A vitamini ve beta-karoten açısından da zengin olduğunu biliyoruz.

6.Kereviz

Pek rağbet gören bir sebze olmasa da kereviz bitkisel besin maddeleri (fitonutrient) açısından oldukça zengindir. Kerevizin %95’i sudur.

7.Domates

Vücudun glikozu enerjiye çevirmesine yarayan asitler içeren domatesin %94’ü sudur. Hiç yağ içermeyen domatesin kalorisi de oldukça düşüktür.

8.Ispanak

%91’i su olan ıspanak en zengin potasyum ve demir kaynaklarından biridir. Çiğ olarak tüketilmesi daha besleyici olacaktır.

9.Greyfurt

Sodyum, kolesterol ve yağ içermeyen greyfurtun %90’ı sudur. Greyfurt yıllardır kilo vermek isteyenlerin başlıca gıdası olmuştur.

10.Brokoli

Tadı çok hoş olmasa da brokoli tam bir besin deposudur. Sadece bir fincan dolusu brokoli vücudun günlük C ve K vitamini ihtiyacının tamamını karşılar. Brokoli bitkisel besin maddeleri ve mineraller açısından da zengindir. Brokolinin ise %90’ı sudur.

 

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.