Vücutta Folik Asit Eksikliğinin 7 İşareti

0

Uzmanlara göre, yetişkinler bir kişinin günde 400 mikrogram folik asit tüketmesi gerekir. Folat veya B9 vitamini olarak da bilinen folik asit, vücudun DNA yapmasına, onarmasına ve kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olduğu için çok önemlidir. Peki, vücudunuzda folik asit eksikliği olduğunu nasıl anlarsınız? İşte folik asit eksikliğinin 7 işareti…

Aşağıda, vücudunuzda yeterli folif asit olmadığının en yaygın belirtilerini bulabilirsiniz.

1. Bilişsel problemler
Folik asit, merkezi sinir sistemi için son derece önemlidir. Vücudunuzda folik asit eksikse, depresyon sorunu yaşayabilir, odaklanmada zorluk çekebilir ve unutkanlık yaşayabilirsiniz. Folik asit eksikliği, demans veya Alzheimer hastalığı gibi ciddi hastalıkları için de riski artırabilir.

2. Vücut ağrıları
Folik eksikliği durumunda, beyne daha az oksijen gider, beyin arterleri şişmeye başlar ve baş ağrısı oluşur. Bununla birlikte vücudunuzun diğer kısımlarında, özellikle de göğüs ve bacaklarda ağrı hissedebilirsiniz.

3. Cildin soluklaşması
Kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin, akciğerlerden gelen tüm oksijeni vücudun tüm dokularına taşımakla sorumludur. Folik asit eksikliğinde, iç organlarınıza gereken miktarda oksijen sağlamak için yeterince kırmızı kan hücresine sahip değilsinizdir. Bu da, kas zayıflığı, yorgunluk, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk hissi ve solgun bir cilt ile sonuçlanabilir.

4. Nefes darlığı
Nefes darlığı problemi yaşıyorsanız, bu, vücudunuzun kırmızı kan hücrelerinden yoksun olduğu için oksijen seviyenizin düşük olduğu anlamına gelir. Ayrıca, kalp atış hızında artış, baş dönmesi hissi ve hatta bayılma hissi yaşayabilirsiniz.

5. Sindirim problemleri
Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve yemek sonrası ishal gibi semptomlar, folik asit eksikliğinin ilk belirtileri olabilir.

6. Ağız yaraları ve dil şişmesi
Ağızda yaralar ve dilde şişme gibi durumlar, genellikle folik asit eksikliği oldukça yüksek olduğunda ortaya çıkar. Dilinizin ucu ve kenarlarında şişme ve kızarıklık olabilir. Kırmızı kan hücrelerindeki azalmaya bağlı olarak, yutkunma sırasında ağrı hissedebilirsiniz.

7. Tat duygusunda azalma
Ağız yaralarına ek olarak, folik asit eksikliği tat alma duyusunu da etkileyebilir. Bunun nedeni, papilla denilen tat reseptörlerinin, beyne sinir sisteminiz yoluyla mesaj gönderememesidir.

Folik asit eksikliği nasıl tedavi edilir?
Folik asit eksikliğini gidermenin en basit yolu beslenmede değişikliğe gitmektir. Brokoli, Brüksel lahanası, ıspanak ve kuşkonmaz gibi daha koyu yeşil sebzeler tüketmelisiniz. Ayrıca, turunçgiller, fasulyeler, mantarlar ve tam tahıllar da düzenli olarak beslenmeye dahil edilmelidir.

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, önce doktorunuza başvurun. Doğru teşhisten sonra beslenmenizi ona göre değiştirebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.