Yağ Çekme Yöntemiyle Ağız Sağlığınızı Daha İyi Koruyun

0

Dişinizi fırçalayarak, gargara yaparak ya da diş ipi kullanarak diş ve ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak, ağızdaki bakterileri tamamen temizleyecek daha etkili bir yöntem var: Yağ çekme yöntemi. Hindistan cevizi yağı kullanarak, diş macununun ulaşamadığı noktalara kadar bakteri temizliği yapabilirsiniz.

Yağ çekme yöntemi, Hindistan cevizi yağı ya da susam yağını 5 ila 20 dakika arasında ağzınızda tutmayı ve sonra bu yağları yutmadan tükürmeyi içerir. Yağ, diş fırçası ve macununun ulaşamadığı noktalara kadar ulaşmayı sağlar.

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel olduğu için diş hastalıklarına, çürüklere, plaklara neden olan bakterileri temizler. Bu yöntemle, diş ve diş eti sağlığı korunurken aynı zamanda kötü nefes problemi de ortadan kalkar.

Yağ çekmenin, sivilceden boğaz ağrısına kadar pek çok konuda yardımcı olabileceğini ve hatta kalp hastalığı riskini azaltabileceğini ifade edenler olsa da, bunları desteklemek için herhangi bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

Yağ çekme yönteminde Hindistan cevizi yağının tadını iyileştirmek için içine esansiyel yağlardan da ekleyebilirsiniz. Nane ve karanfil gibi diş macununda bulunan esansiyel yağları tercih edebilirsiniz.

Yağ çekme yöntemini basitleştirmek için, Hindistan cevizi yağı ile esansiyel yağları karıştıp, küçük tabletler yapabilirsiniz.

  • Malzemeler
    1/2 su bardağı Hindistan cevizi yağı
    20-30 damla esansiyel yağ (nane, tarçın, karanfil, vs.)

Nasıl yapacaksınız?
Hindistan cevizi yağını bir kap içinde ısıtarak eritin. Soğuduktan sonra esansiyel yağları ekleyin. Buz kalıplarına dökün ve sertleşmesi için buzdolabına veya dondurucuya koyun.

Karışım donduktan sonra kalıplardan çıkarıp bir kavanoza aktarabilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz.

Hazırladığınız tabletlerden her gün bir tanesini yağ çekme yöntemi için kullanabilirsiniz. Sadece bir tableti ağzınıza koyun ve 5-20 dakika arası ağzınızda tutabildiğiniz kadar tutun ve sonra tükürün.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.