Yağ Yakımını Hızlandırmak için Bu Yöntemleri Deneyin

0

Kilo vermek neredeyse herkesin hayali. Ancak birçoğumuz düzenli egzersiz için zaman bulamamaktan ve metabolizmamızın yavaşlığından şikayetçiyiz. Eğer siz de arkadaşınızın her şeyi yiyip, yine de fit bir vücudu olduğundan, ancak sizin az yemenize rağmen bir türlü kilo veremediğinden yakınıyorsanız aşağıdaki bu yöntemleri deneyin. Egzersiz yapmanıza gerek kalmadan, gün içinde metabolizmanızı hızlandıracak ve daha fazla yağ yakmanızı sağlayacak bu yöntemler, tabii ki tek başına sizi istediğiniz kiloya ulaştırmayacak. Ama size bu yolda çok yardımcı olacak!

Sık Sık Yiyin

Daha az yemek uğruna öğün atlamak, aslında sadece metabolizmanızı duraklatır. Bu nedenle artık herkes tarafından da bilindiği gibi, aç kalmak yerine daha sık aralıklarla sağlıklı ve minik atıştırmalıklar yemek metabolizmanızın düzenli ve sürekli olarak çalışmasını sağlayacaktır.

Temiz Beslenin

Meyve, sebze, protein ve tam tahıl ağırlıklı beslenirseniz, vücudunuz zaten kendi kendine yağ yakmaya başlayacaktır. Vücudunuz işlenmiş gıdaları sindirmekte zorluk çeker ve bu da size ekstra yağ olarak geri döner.

Sabah Kahvaltısını Atlamayın

Gece siz uyurken metabolizmanız da yavaşlar. Eğer sabah uyandığınızda da yemek yemezseniz, metabolizmanız da aktif hale gelmez ve yağ yakımı yavaşlar. Bu nedenle sabah kahvaltısını kesinlikle atlamayın.

D Vitamini

Güneş ışığının aslında vücudunuza birçok faydası vardır. Metabolizmanızı hızlandırması da bu faydalarından sadece biri. Vücuttaki D vitamini seviyesi ve metabolizma hızı doğru orantılıdır. D vitamini almanın en etkili yolu ise tabii ki yeterli derecede gün ışığı almaktır.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Vücudunuzun sürekli hareket halinde olması tabii ki metabolizma hızınızla doğrudan ilgilidir. Ancak düzenli hareket deyince mutlaka spor salonlarına gitmeniz de gerekmez. Kısa yürüyüşler yapmak, ofiste çalışırken molalar verip biraz gezinmek veya merdiven inip çıkmak da gün boyu metabolizmanızı canlı tutmak için yeterli olacaktır.

Atıştırmalıklarınızda Protein Bulunmasına Dikkat Edin

Protein, metabolizmanız için vazgeçilmez bir besindir. Çabuk sindirilen ve sizi hemen tekrar acıktıran karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler yerine, atıştırmalıklarınızın mutlaka protein ağırlıklı olmasına özen gösterin.

Kısa ve Sık Egzersizler Yapın

Egzersizin olumlu etkilerinden faydalanmak için saatlerinizi spor salonlarında geçirmek zorunda değilsiniz. HIIT adı verilen aralıklı, yoğun egzersizler metabolizmanızı hızlandırmak ve yağ yakmak için en etkili yöntemlerdir. Sabah kalkar kalkmaz metabolizmanızı hemen hızlandırmak için HIIT egzersizleri yapabilirsiniz.

Kalsiyumu Unutmayın

Kalsiyum, vücuttaki D vitamininin emilmesini sağlar. Bu nedenle metabolizmanızı desteklemek için mutlaka yeterli miktarda kalsiyum da almanız gerekir. Ispanak, bamya, somon balığı ve süt ürünleri tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamanız mümkün.

Her Öğünde Metabolizma Hızına Göre Yemek Yiyin

Metabolizma hızı, sabahtan akşama doğru azalır. Bu nedenle sabah kahvaltısı veya öğlen yemeğinde daha kuvvetli (protein ağırlıklı) yemek yiyip, akşam yemeklerini hafif yemelisiniz. Çünkü akşam yemeği yediğiniz saatlerde metabolizmanız da yavaşlar. Özellikle gece yemeklerinden mutlaka kaçının.

Soğuk Duş Alın

Özellikle soğuk havalarda ne kadar mümkün olabilir bilinmez ama, sabah uyanır uyanmaz soğuk duş almayı başarabilirseniz, metabolizma hızınızı da gün boyu en üst seviyede tutabilirsiniz demektir.

Uykunuzu Alın

Eğer uykunuzu alamadıysanız, metabolizmanız da yavaş kalacak demektir. metabolizma hızınızı yüksek tutabilmek için günde en az 7-9 saat arası uyumanız önerilmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.