Yağ Yakmayı Kolaylaştıran 15 Besin

0

Kilo vermek istiyorsanız, vücudunuzda yağ yaktıran besinleri de bilmeniz gerekiyor. Bu yazımızda sizin yağlarınızı yaktıracak besinleri sıraladık.

Ceviz

Ceviz, içinde barındırdığı zengin omega-3 yağ asitleri sayesinde vücudun yağ yakmasına yardımcı olan kuruyemişlerin başında geliyor.

Zencefil

Yüzyıllardır sindirim sorunlarını gidermek için kullanılan zencefil, aynı zamanda şişkinliği azaltır ve kaslara kan akışını hızlandırarak kas iyileşmesini de destekler. Zencefilin kalori yakılmasını hızlandırdığı da biliniyor.

Yulaf

Çok yavaş sindirilen bir karbonhidrat olan yulaf, kan şekeri ve insülin seviyesinin düşük tutulmasına yardımcı olur. Bu sayede vücut daha yüksek oranda yağ yakabilir. Bazı araştırmalar da sabahları yulaf gibi yavaş sindirilen karbonhidratlar tüketen kişilerin, hızlı sindirilen karbonhidratları tüketen kişilere oranla gün içinde çok daha fazla yağ yaktıklarını tespit etmiş.

Avokado

Avokadoda bulunan doymuş yağ asitleri, metabolizmanın yağ yakmasını hızlandırıyor. Ayrıca avokadonun içindeki ilginç bir karbonhidrat türü de (manoheptuloz) insülin seviyesini düşürüp kalsiyum emilimini arttırıyor ki bunlar yağ yakmada oldukça önemli etkenler.

Somon Balığı

Somon balığı vücudun direkt olarak kullanabileceği omega-3 yağ asitleri içeriyor. Bu asitler yağ yakılmasını hızlandırıyor ve vücudun yağ depolamasını engelliyor.

Soya Fasulyesi

Soya proteini kaynağı olan soya fasulyesinin kas gelişimini desteklediği biliniyor. Soya aynı zamanda yağ yakılmasına da yardımcı oluyor.

Su

Özellikle yemeklerden önce içilen 2 bardak suyun metabolizmayı %30 oranında hızlandırdığı belirtiliyor.

Ayçekirdeği

Ayçekirdeği de içerdiği omega-3 sayesinde yağ yakılmasını arttıran bir besin olarak biliniyor.

Greyfurt

Birçok diyetin vazgeçilmez gıdası olan greyfurtun vücutta yağ yakılmasını hızlandırdığını uzun zamandır biliyoruz. Greyfurt ayrıca vücudun yağ depolamasını da önlüyor.

Bal

Şekerli bir besin olan balın listede yer almasına şaşırdığınızı görür gibiyiz ama glisemik endeksi düşük olan bal, insülin seviyesini aşağı çekerek yağ yakılmasına uygun bir ortam sağlıyor.

Fıstık Ezmesi

Şeker ilave edilmemiş fıstık ezmesi, içinde bulunan doymuş yağ asitleri sayesinde yağ yakılmasını sağlıyor.

Yumurta

Sabah kahvaltısında yumurta yemenin hem gün içinde daha az kalori tüketmeyle hem de daha çok yağ yakmayla ilişkili olduğu biliniyor.

Pul Biber

Pul biber, etken maddesi olan kapsaisin sayesinde dinlenme halindeyken de kalori yakılmasını sağlıyor ve açlık hissini azaltıyor.

Brokoli

Lifli bir sebze olan brokoli oldukça yoğun bir tokluk hissi sağlıyor. Brokoli aynı zamanda yağ yakılmasını arttıran kimyasallar da içeriyor.

Zeytinyağı

Zengin bir doymuş yağ asidi kaynağı olan zeytinyağı kötü kolesterolü düşürüyor.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.