Yağ Yaktıran 7 Besin

0

Bir şeyler yiyerek yağlarınızı yakma fikri oldukça ilginç geliyor değil mi?

Kilo vermenin mucizevi yeni bir yöntemi bulunmuş değil aslında. Tabi ki fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz öncelikle diyetisyeninizle görüşüp uygun bir beslenme programı almalısınız. Gereksinimlerinize uygun düzenlenmiş bir program, egzersiz, yeterli uyku ve bol suyla fazla kilolarınızdan kurtulmanız için önünüzde hiçbir engel yok.

Peki yedikleriniz yağ yakmanıza nasıl yardımcı olur? Termojenik etki denilen bir etki sayesinde aslında. Besinler sindirilirken de enerji harcarız ve ısı açığa çıkar. Bazı besinler diğerlerine göre daha fazla ısı açığa çıkmasına neden olur. İkinci bir yöntemse metabolizmanın hızlandırılmasıdır. Besinlerin içinde bulunan bazı enzimler metabolizmamızın daha aktif çalışmasını sağlar.

Yani diyetisyeninizin düzenlediği, gereksinimlerinizi karşılayan, sağlıklı bir beslenme programı olmadan, sadece bu besinleri tüketerek kilo vermeniz mümkün olmayacaktır.

Bunları akıldan çıkarmadan yağ yaktıran besinlere bir bakalım şimdi:

1. Yeşil Çay
yesil-cay-yag-yaktiran-besinler
Yapılan çalışmalarda yeşil çayda bulunan ‘kateşin’ adlı antioksidanın, yağ yakımını ve termogenezi arttırdığı gösterilmiştir. Günde 2-3 fincan içebilirsiniz. Fakat kafein hassasiyeti ve hipertansiyonu olan bireylerde kullanımı sakıncalıdır.

2. Tam Tahıllar
tam-bugday-ekmek-yag-yaktiran-gidalar
Beyaz ekmek, beyaz şeker gibi rafine gıdalara göre; tam tahıllı ekmek , bulgur pilavı gibi işlenmemiş gıdaların sindirilebilmesi için daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır.

3. Acı Biber
aci-biber-yag-yaktiran-gidalar
Acı biber, ‘kapsaisin’ adı verilen yağ yakıcı etkiye sahip bir madde içerir. Yapılan çalışmalar kapsaisinin karın yağlarını azalttığını ve metabolizma hızını arttırdığını göstermiştir.

4. Muz
muz-yag-yaktiran-besinler
Muz, Kuru baklagil, fasulye gibi gıdalarda yağ seviyeleri üzerinde olumlu etkiye sahip dirençli nişasta bulunur. Dirençli nişasta, barsakta iyi huylu bakteriler tarafından yağ asidine dönüştürülerek uzun dönemde yağların depolanmasını azaltıp metabolizmasını arttırır.

5. Badem
badem-yag-yaktiran-besinler
Badem ve diğer kuruyemişler, metabolizmanızı hızlandırıp ; kas yapımına yardımcı olacak proteinler içerir.

6. Brokoli
brokoli-yag-yaktiran-besinler
Brokoli sağlıklı mı? Evet, zaten hepimizin çok iyi bildiği bir durum.  Fakat bilmediğimiz birşey var. Brokoli, sülfofran adı verilen bir madde içerir ve bu madde , yağ hücrelerinin yakımını uyaran enzimler içerir.

7. Avokado
Avocado-yag-yaktiran-besinler
Avakadonun doymamış yağ oranı yüksektir. Yeni yapılan bir çalışmaya göre, doymamış yağ tüketen bireylerde karın ve karaciğer yağlanması eğilimi daha düşük bulunmuştur.


Paylaş.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.