Yanıklara Uygulanabilecek Bitkisel Tedaviler

0

Ev kazalarının büyük bölümü mutfakta ve yanık olarak gerçekleşir. Bazen yanlışlıkla bazen de acele ettiğimiz için hafif yanık olaylarıyla karşılaşırız. Ağrı ve kızarıklığın yanında yanıklar iz bırakarak bizleri mutsuz eder. Bu yazımızda sizlere yanıklara uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemleri anlatacağız. Böylece hem ağrı ve su toplamasını engelleyebilir, hem de iz kalmasının önüne geçebilirsiniz.

  1. Lavanta Esansiyel Yağı

Bir gün boyunca yanan bölgeye seyreltilmiş Lavanta Yağı sürün. Alternatif olarak, gazlı bez üzerine yağı sürün ve yanık bölgenin üzerine bu gazlı bezi koyun.

Not: Kesinlikle cilt üzerine konsantre lavanta yağı uygulamayın. Yanıklar için kullanılabilecek esansiyel yağlar

  1. Muz Kabukları

Bir havan kullanılarak taze muz kabuklarını ezin. Kabukların çıkan suyunu yanık olan bölgeye uygulayın. Hem ağrıyı aldığı gibi cildinizi de rahatlacaktır.

  1. Zeytinyağı

Gün boyunca yanık bölgeye birkaç kez ince bir tabaka olarak zeytinyağı sürün. Zeytinyağı iyileşme sürecini hızlandıracağı gibi yanık izlerinin kalmasını da engelleyecektir.

  1. Aloe Vera

Bir aloe vera yaprağı alın ve öelini çıkarmak için ortadan ikiye kesin. Yaprak içinde çıkacak jeli doğrudan yanık bölgenin üzerine sürün. Jel, yanık hissini ve ağrısını alacağı gibi sıkılaştırma özelliği sayesinde iyileşme sürecini hızlandıracaktır. İsterseniz, bir aloe vera krem de kullanabilirsiniz. Vücudunuzda yanık izlerini giderecek 4 mucizevi yağ

  1. Vanilya

Bir pamuk kullanarak yanık bölgeleri vanilya özü ovun. Vanilya özü alkol içerdiği için yanma hissinin azalmasını sağlayacaktır.

  1. Hint Yağı

Hint yağını alın ve yanık bölge üzerine uygulayın. Üzerini gazlı bezle örtün ve bir bandajla sarın.

Not: Yukarıda belirtilen ilaçları birinci derece (hafif) yanıklar içindir. Ciddi yanıklarda durumunda, tıbbi tedavi için bir doktora başvurun.

YANIK OLMAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Çocukların parmaklarını elektrik prizlerine sokmamaları için tüm yuvaları bir kapakla örtün Yanıklarda Bal Nasıl Kullanılır?

Mutfakta pişirme sırasında her zaman fırın eldiveni kullanın.

Yanık meydana geldiyse, yanık bölgesinde şişme meydana geleceği için sıkı giysilerinizi çıkarın

Temiz bir pamuk veya pamuklu malzeme ile yanık bölgenizi örtün.

YAPILMAMASI GEREKENLER

Yanık bölgenizin ileride iz kalmaması için iyileşme sırasında kesinlikle çizilmemesine dikkat edin. Yanıklar, Isırıklar ve Egzama İçin Sinir Otu Kremi

Iyileşmeye engel olacak merhem, sabun, buz uygulamasını yanık bölgelerinize yapmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.