Yara İzlerini Gidermek İçin Aloe Vera Tedavileri

0

Derin yaralanmalar, ameliyat, cilt hastalıkları gibi nedenlerle ciltte kalıcı yara izleri oluşabilir. Aloe vera ile yara izlerinin görünümünü azaltabilirsiniz. Bu yazıda aloe verayı yara izlerini gidermek için nasıl kullanabileceğinizi bulabilirsiniz.

Aloe veranın doğal tedavi edici özelliği vardır. Binlerce yıldır, cildi iyileştirmek ve yumuşatmak için aloe vera jeli kullanılır. Aloe vera, kollajen yapısını sertleştirerek, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yara izlerinin ve hamilelik, kilo alıp verme gibi nedenlerle oluşan çatlakların görünümünü azaltabilir.

Yara izleri ve çatlaklar için aloe vera kullanımları

1. Taze aloe vera jeli
Aloe vera cildinizi nemlendirir ve yara izlerini daha hızlı azaltır.

Taze aloe vera yaprağını alın ve bir bıçakla keserek içindeki jeli kaşıkla çıkarın. Taze jeli, yüzünüze veya yara izlerinin bulunduğu bölgelere masaj yaparak sürebilirsiniz.

Yaralarınızın kaybolduğunu fark edene kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz.

2. Aloe vera macunu
Sivilce izlerini gidermek için aloe vera macununu yaparak kullanabilirsiniz.

Bir tencereye su koyun ve içine de bir aloe vera yaprağı atın. Yaprak yumuşayana kadar kaynatın. Yaprak yumuşadıktan sonra soğutun ve ardından yaprağı ezin. Ezilmiş aloe vera yaprağına biraz bal ve un ekleyerek macun kıvamı elde edin. Macunu sivilce izlerinin üzerine sürün ve 15-20 dakika bekletin. Sonra soğuk su ile durulayın.

Sivilce izlerini gidermek için bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

3. Aloe vera, nohut unu ve zerdeçal
Sivilce izlerinin daha hızlı iyileşmesi için, aloe vera, nohut unu ve zerdeçal kullanabilirsiniz.

Önce yüzünüzü temizleyin. Ardından aloe vera jeline 1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 yemek kaşığı nohut unu ekleyin ve bir macun oluşturun. Pürüzsüz ancak kalın bir macun hazırlamak için iyice karıştırın. Macunu yüzünüzdeki veya boynunuzdaki sivilcelere uygulayın ve kuruyana kadar bekletin. Macun kurduktan sonra parmaklarınızı ıslatın ve hafifçe yüzünüze masaj yapın.

4. Aloe vera ve E vitamini yağı
Aloe vera ve E vitamini, cildinizdeki yara izlerinin giderilmesinde etkilidirler.

1 çay kaşığı E vitamini yağıyla birlikte 1 veya 2 yemek kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Sonra iyice karıştırın ve yara izlerine uygulayın. Birkaç dakika kurumasını bekleyin, sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın.

5. Aloe vera ve limon suyu
Yara izlerini tedavi etmek için aloe verayı limon suyuyla birleştirebilirsiniz.

1 yemek kaşığı aloe vera jeli ile yaklaşık 5 – 8 damla taze limon suyunu karıştırın. Karışımı yara izlerinin üzerine sürün. Birkaç dakika hafifçe masaj yapın ve bir süre beklettikten sonra yıkayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.