Yastığınızın Temizliğine Neden Önem Göstermelisiniz?

0

Yastıklar rahatlığımızın en büyük sağlayıcıları konumundadır. Bu nedenle yastıklarımızın nasıl temizlenmesi ve bakımının nasıl yapılması konusunda çok fazla konuşulmamakta ve görüş bildirilmemektedir. Ancak eskimiş ve yıpranmış yastıklar sağlığımızı tahmin edilenden daha fazla tehdit etmektedir.

Üzerine kafamızı koyduğumuz yaklaşık 8 saat üstünde nefes aldığımız, her yıl hemen hemen 75 litre terlediğimiz, hatta bazen salyamızın bile aktığı bir eşyadan bahsediyoruz. Tüm bunların yanı sıra yastıklar binlerce toz akarı denilen gözle görülmeyen eklem bacaklılar ile ölü deri hücreleri ve bakterileri de bünyesinde barındırmaktadır.

Bu konuda 2005 yılında İngiltere’de bulunan Manchester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kullanılan bazı yastıklarda 16 farklı mantardan 1 milyona yakın spor bulunduğunu tespit etmiştir. Eğer ki kişilerin alerjisi ve astımı varsa yastıklarında bulunan toz akarların ve mantarların varlığı onlar için iyi olmayacaktır.

Yastıkların Ömrünü Uzatmak

Yastıkların ve yastık kılıflarının üzerine geçirilen fermuarlı yastık koruyucuları ile toz akarların ve bakterilerin direk yastığa ulaşmaları engellenebilir. Böylelikle yastıkların ömrü daha da uzayacaktır. Yastık koruyucunun nefes alabilen ve nem tutmayan bir yapıda olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Eğer ki böyle bir yastık koruyucusuna sahip değilseniz birkaç yıldan sonra yastığınızı değiştirmeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Bunu çok basit bir kaç test ile deneyebilirsiniz. Eğer ki yastığınızı iki katladığınızda kendiliğinden düzelme oluyorsa, yastığınızı rahatlıkla kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer düzgün bir yastığa sahipseniz verilen önerileri yerine getirip yastığınızı belirli aralıklarla yıkayarak hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yastığınızın binlerce toz akar ve bakteriye ev sahipliği yapmasını engellemiş olursunuz. Yastık temizliği sağlıklı ve hijyenik bir hayat için oldukça önemlidir.

Yastıklarımızı Temiz Tutmak

Genellikle standart sentetik yastıklar yıl boyunca üç ayda bir yılda ise 4 defa çamaşır makinasında yıkanmalıdır. Bazı çamaşır makinaların bile yastıkla için özel yıkama programları bulunmaktadır. Eğer ki sizin makinanızda böyle bir program yoksa narin yıkama seçeneğinde yastıklarınızı yıkayabilirsiniz. Yastıkların yıkanması durumunda toz deterjan yerine sıvı deterjan kullanılması durumunda yastığın üzerinde göz görülemeyen toz akarların kalmaması sağlanır. Aynı zamanda çift sayıda yastık kullanılması makinanın dengesi içinde çok önemlidir. Yastık yıkandıktan sonra kullanmadan önce yastığın iç kısmının iyice kuruduğundan emin olmak gerekir.

Yastıklar bir kaç kez güçlü bir şekilde silkeleyip iç kısmının eşit bir şekilde kuruması sağlanabilir. Eğer yastıklar uzun süre nemli kalırsa, küflenmeye yol açabilir. Böyle bir durumda her akşam böyle bir yastığa kafasını koymayı kimse istemez. Eğer ki yastıklar çamaşır makinasında yıkanmıyorsa yastık bir kovanın içine konulur. İçine bir miktar su ve sıvı deterjan dökülerek güzelce çitilenir. Çitileme işi bittikten sonra soğuk su ile güzelce durulanır ve ardından güneş gören bir yerde kurumaya bırakılır.

Eğer ki boyun şeklini alan visco yastıklar kullanılıyorsa, bu yastıklar özel bir yıkama metodu ile yıkanması gerekmektedir ve çamaşır makinası ile yıkanmaz. Yastık yüzlerinin yıkamak için visco tarzında yastık alınan yer ile mutlaka konuşmak gerekir. Ancak genel olarak haftada bir kez yıkamak, eğer hasta iseniz bir kaç günde bir yıkamak sağlığınız için oldukça önemlidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.