Yatak Odanız Neden Serin Olmalı? Nasıl Serin Tutulur?

0

Uyumak için sabırsızlanıyor olsak da, çoğumuz her gece neredeyse yeterince uyku alamıyoruz. Uyku, sağlıklı olmak için elzemdir. Uyku kalitesinin iyi olmamasının veya iyi uyuyamamanın pek çok sebebi olsa da, fazla düşünmediğiniz bir şey yatak odanızın sıcaklığıdır. İster inanın ister inanmayın, serin bir odada uyumak en iyisidir.

Uzmanlara göre, iyi bir gece uykusu için en uygun sıcaklık 15 ila 19 derece arasında olmalıdır. Sıcaklık 22 derecenin üzerinde olursa uyku düzeninde bozulma başlar.

İşte serin bir odada uyumanın beş nedeni:

Daha hızlı uykuya dalın: Serin bir oda, daha rahat ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur. Odanız çok sıcak veya çok soğuksa, vücudunuz düzenlemeye çalışırken enerjiyi boşa harcar. Buda yatakta dönüp durmanıza neden olur.

  • İyi bir uyku için bunları kesinlikle yatakta yapmayın

Sizi gençleştirir : Serin bir odada uyumak, vücudun melatonini serbest bırakmasına yardımcı olur. Bu yaşlanma karşıtı hormondur.

Zayıflayabilirsiniz: İster inanın ister inanmayın, serin bir odada uyumak, inatçı yağları yakmanıza yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırmada 15 derecelik odada uyuyan vücutta iyi yağ olarak bilinen kahverengi yağ, etkinleşerek uyanık iken daha fazla kalori yakmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Harcanan bu kalori zayıflamanıza neden olur. Bu diyabet gibi metabolik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.

Uykunuz bölünmez: Geceleri sürekli dönüp duruyor musunuz? Araştırmalar, daha soğuk bir odada uyursanız, uykuda kalmaya daha yatkın olduğunuzu gösterir.

Yenilenirsiniz: Serin bir odada uyuyakaldığınızda, yenilenmiş ve enerji dolu uyanmanız muhtemeldir. Çok sıcak bir oda sizi sersemletecek ve kalkması daha zor hale getirecektir.

Odanızı gece serin tutmanın beş yolu:
Havayı dağıtmak için bir zemin fanı kullanın. En iyi fanlar dönenlerdir.
Tavan vantilatörleri odayı serin tutmak için harika çalışıyor. En iyi sonuç için doğrudan yatağınızın yukarısına taktırın.
Pencerenizi kış aylarında bile bir çatlağı açık tutun.
Özellikle pencereleriniz güneye bakıyorsa, gün boyunca güneşliklerinizi kapalı tutun.
Yatak odanızda halıyı parke veya fayansla değiştirin. Bu tip yer döşemeleri iyi hava sirkülasyonu sağlar. Halılar ise, diğer taraftan, sıcağı yakalar ve dolaşım yoluna girerler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.