Yatak Odanızın Sizi Hasta Etmesini Nasıl Durdurursunuz?

0

Ortalama 7 saat uyuduğumuzu düşünürsek, evde neredeyse en fazla zamanı yatak odasında geçiririz. Eğer yatak odanızda sağlığınızı etkileyecek faktörler varsa, sabah uyandığınızda kendinizi de dinlenmiş hissetmez, baş ağrısı ya da burun tıkanıklığı gibi sorunlarla karşılaşırsınız.

Sabah kalktığınızda, kendinizi hasta, yorgun hissediyorsanız, yatak odanız sağlığınız için pek de uygun değil demektir. Yatak odanızın sizi hasta etmesini istemiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var.

1. Yatak altı
Yatağınızın altında baza varsa ve yatağınız da ağırsa, yatağın altını sık temizlemek zordur. Uzun süre temizlenmeyen yatak altlarında çok fazla kir ve toz birikir, bu da sizi hasta edebilecek faktörlerden biridir.

Düzenli olarak yatağınızın altını süpürmeyi ve silmeyi alışkanlık haline getirin. Bazı eşyaları saklamak için kullandığınız depolama kutularını ara sıra çıkarıp temizleyip sonra tekrar yerleştirmelisiniz.

2. Çarşaf
Cildinize doğrudan temas eden çarşaflarınızın yapıldığı materyalde sağlığınız için önemlidir. Doğal, cilt ve vücut dostu organik pamuktan yapılmış çarşaflar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca, çarşaflarınızı haftada en az bir kez değiştirmelisiniz.

3. Yastık
Kafanızı koyduğunuz yastığınız çarşafa göre daha sık değiştirilmesi gerekir. Ortalama 7 saat o yastığa çok yakın mesafede nefes alırsınız. O nedenle yastık kılıflarınızı haftada iki defa değiştirmek sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Yastık kılıflarını yıkıyorsunuz diye yastıkları unutmayın. Onların da belirli aralıklarla yıkanmaları gerekir.

4. Yatak
Yatağı yıkayarak temizlemek mümkün değildir ve çok fazla kir, toz ve alerjen biriktirirler. Yataklarınızı yılda en az bir kez doğal yöntemlerle temizlemeyi ihmal etmeyin.

5. Evcil hayvanlar
Evcil hayvanınızın evin her yerinde olması sizi rahatsız etmiyor olabilir ama onları yatak odanızdan uzak tutun. Özellikle de alerji sorununuz varsa sağlığınız için bunu yapmalısınız.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.