Yatmadan Önce Yapılan Ayak Masajı Harikalar Yaratabilir

0

Cilt güzelliği ve sağlığı için gösterdiğimiz özeni genellikle ayaklar için pek göstermeyiz. Yorgun ayakları şımartmak için spaya gitmek bütçe için uygun olmayabilir ancak, basit bir ayak masajı hem ayaklarınıza hem de sağlığınıza çok iyi gelir. Üstelik herhangi bir maliyeti de yoktur!

Masaj, ayakların yorgunluğunu gidermesinin yanı sıra, sağlık açısından da pek çok fayda sağlar. İşte özellikle yatmadan önce ayağa yapılan masajın faydaları…

Kan dolaşımını artırır
Vücuttaki kan akışı herhangi bir şekilde kısıtlanmışsa, vücuttaki kan basıncınızın yükselmesine, kalp problemlerine ve hatta böbrek sorunlarına neden olabilir. Ayaklarınıza masaj yaparak, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Doğal ağrı kesici olarak çalışır
Ayak masajı, ayakların yorgunluğunu gidermeye ve ağrıları geçirmeye yardımcı olmasının yanı sıra vücudun diğer bölgelerindeki ağrılardan kurtulmanıza da yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada, ameliyat sonrası ellerinde ve ayaklarının ağrı hisseden hastalarda ilaç yerine uygulanan ayak masajının önemli ölçüde iyileşme sağladığı görülmüştür. En iyi sonuçları elde etmek için, masaj yaparken uçucu yağları da kullanabilirsiniz.

Huzursuz bacak sendromunu hafifletir
Eğer huzursuz bacak sendromu sorunu yaşıyorsanız, bu durum uykunuzu da etkiliyor demektir. Ayaklarınıza yatmadan önce iyi bir masaj yapmak bu durumu hafifletebilir.

Yüksek tansiyonu veya hipertansiyonu azaltır
Ayaklarınıza masaj yaparak kan akışını iyileştirebilir böylelikle de yüksek tansiyon ve hipertansiyonu dengelemeye yardımcı olabilirsiniz.

Gevşetir
Tüm günün yorgunluğu ilk önce ayaklarda hissedilir. Yatmadan önce ayaklarınıza yapacağınız masaj, rahatlamanıza ve dolayısıyla iyi uyumanıza yardımcı olur.

Şişmiş bacakları tedavi eder
Vücudun su tutması şişkinliğe neden olur. Ayaklara yapılacak iyi bir masaj, şişliğin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.