Yazıyı Okuduktan Sonra Muza Aynı Gözle Bakmayacaksınız

0

Muz; früktoz, sakaroz ve glikoz gibi doğal şekerler ve lif içerir. Araştırmalar 2 muzun, 90 dakikalık yoğun bir egzersiz için yeterli enerjiyi verdiğini ortaya koymuştur.

Muzu sadece enerji için değil, aşağıda sayacağımız faydaları için günlük beslenmemize muzu mutlaka eklemeliyiz.

Depresyona iyi gelir

MIND Araştırma Enstitüsü’nün yürüttüğü bir araştırmada depresyondan muzdarip kişilerin muz yedikten sonra daha iyi hissettikleri ortaya çıkmıştır. Muzun içerdiği triptofan, serotonine dönüşen bir aminoasittir ve insanları rahatlattığı, sakinleştirdiği ve iyi hissettirdiği bilinir.

Kansızlığa iyi gelir

Demir yönünden zengin olan muz, kandaki hemoglobin yükseltir bu özelliği sayesinde de kansızlığa iyi gelir.

Kabızlığa iyi gelir.

Halk arasında muzun kabızlık yaptığı bilinir ama bu doğru değildir. Lif bakımından oldukça zengin olan muz, bağırsak hareketlerini düzenler.

Alkolden kaynaklanan rahatsızlıklara iyi gelir.

Çok alkol alınan bir gecenin sonrasında muz, süt ve baldan yapılan bir karışım gibisi yoktur. Muz mideyi sakinleştirir, bak kan şekerini toparlar, süt de vücudun eksilen su ihtiyacını giderir.

Mide yanmasına iyi gelir.

Muz, doğal bir asit gidericidir. Midenin salgıladığı asitleri kurutarak, yanma hissini geçirir. Mideniz yanıyorsa hemen küçük bir muz yemelisiniz.

Regl zamanı dengesizlikleri giderir.

Regl zamanında gergin hissediyorsanız ilaç içmek yerine muz yiyin. Muzun içerdiği B6  kandaki şeker (glukoz) seviyesini düzenleyerek, gerginliğinizi azaltır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.