Yenebilecek En Sağlıklı Marul Hangisi?

0

Marul, salatalarda yaygın olarak kullanılan yeşil ve serin bir sebzedir. Günümüzde yaygın marul çeşitleri kıvırcık, yeşil yapraklı marul, göbek ve tereyağ maruludur. Her yıl değişen marul türleri. Peki birbirlerinden farkı var mı? En sağlıklı marul hangisi?

Mineraller
Marulun sağladığı mineraller arasında kalsiyum, demir ve potasyum bulunur. Besinler için önerilen günlük değerler 1.000 mg kalsiyum, 18 mg demir ve 3.500 mg potasyumdur. 1 bardak rendelenmiş kıvırcık ve göbek marul 13 mg kalsiyum sağlar, yeşil yapraklı 16 mg sağlar ve tereyağ marulu 19 mg sağlar. Maruldaki demir içeriği kıvırcık ve göbek için 3 mg, tereyağ marulu için 7 mg ve yeşil yapraklı için 5 mg’dır. Kıvırcık 70 mg potasyum sağlar, göbek 102 mg sağlar, yeşil yapraklı 116 mg ve tereyağ marulu 131 mg sağlar. Kalsiyum kemiklerin önemli bir yapısal bileşenidir, demir oksijeni akciğerlerden vücudun organlarına taşır ve potasyum, vücuttaki kan basıncı sağlığını etkileyen elektrolit ve sıvı seviyelerini düzenler. Hergün Bir Bardak Marulun Yararını Biliyor musunuz?

A vitamini
Marul, önemli miktarda A vitamini sağlar. FDA, her gün 5.000 IU tüketilmesini önerir. 1 fincan rendelenmiş kıvırcık porsiyonu 361 IU sağlar, tereyağ marulu 1.822 IU sağlar, yeşil yapraklı 2.666 IU sağlar ve göbek marulu 4.094 IU A vitamini sağlar. A vitamini cilt, göz ve bağışıklık sisteminin sağlığını destekler.

Karbonhidratlar ve Protein
Çeşitli marul çeşitleri az miktarda karbonhidrat ve protein sağlar. FDA’nın günlük protein değeri 50 g ve karbonhidratlar 300 g’dır. 1 su bardağı yeşil yaprak porsiyonu, 5 g protein sağlar, kıvırcık, 6 g sağlar ve tereyağ marulu ve göbek 7 g sağlar. Yeşil yaprak marul 1 g karbonhidrat, tereyağ marulunda 1,2 g, kıvırcık 1,6 g ve göbek ise 2,1 g karbonhidrat içerir. Marulu Uzun Süre Taze Tutmanın Yolu

Lif
Günlük lif değeri her gün 25 g’dır. Bir bardak yeşil yaprak, 5 g, tereyağ marulunda 6 g, kıvırcık ve göbek 1 g sağlar. Lif, sindirim sağlığı için önemli bir besindir. Aynı zamanda karbonhidratların emilimini de düzenler. Karbonhidratlar sıklıkla kan dolaşımına hızlı bir şekilde girer, anormal kan glukozunu arttırır ve diyabet ve kilo alımına katkıda bulunur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.