Yeniden Isıtmamanız Gereken Yiyecekler

0

Bu hepimize olur: Çok fazla yemek yaptınız ve herkes yemek yedikten sonra tencerede yine yemek kalır. Yemekleri atmak büyük bir israf. Daha sonra yemek için buzdolabında veya dondurucudaki plastik bir kaba koyun. Sadece plastik kabı çıkarın ve mikrodalgada yiyeceği tekrar ısıtın. İdeal gözüküyor, ancak gerçekten ısıtmamanız gereken bazı yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Tekrar ısıtılmaması gereken yiyecekler
Patates
Isı C. botulinum bakterisi için bir zemin oluşturabilir ve bu gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bakteriler ısı ile öldürülmez.

Tavuk

Pişmiş tavuk yemeğiniz varsa, ertesi gün soğuk yemelisiniz veya düşük bir sıcaklıkta çok yavaş bir şekilde tekrar ısıtmalısınız. Yapmamanız gereken, mikrodalgada kısa bir sürede ısıtılması. Tavuktaki proteinler aniden buzdolabının soğukluğundan mikrodalganın sıcaklığına taşınırsa değişecektir ve bu durum mideniz için iyi olmayabilir. Tavuk eti nasıl saklanmalı?

Pilav
Pirinç pilavı bakteriler için bir üreme alanı olabilir çünkü risklidir. Gerçekten yapmamanız gereken, pirinci yeniden ısıtmadan önce oda sıcaklığına getirmesine izin vermek. Buzdolabından çıkardığın zaman mikrodalgaya koy. Daha da iyisi: Sadece bir kerede yiyin ya da kalanları atın. Karnabahar pilavı nasıl yapılır?

Kereviz
Pek çok çorbada kereviz bulunur, fakat kalan çorbalarınız varsa kerevizi çıkarmak en doğrusudur. Kereviz nitratlar içerir ve bunlar ısıtıldığında nitritlere dönüşür. Nitritler toksiktir ve diğer şeylerin yanı sıra kalp hastalıkları ile de bağlantılıdır. Kereviz tozu nasıl yapılır?

Yumurta
Yumurtaları hazırladıktan hemen sonra veya daha sonra soğuk olarak yiyin. Yumurtanın yeniden ısıtılması, vücudunuza gerçekten zarar verebilecek toksinlerin salınmasına neden olabilir. Yumurtanın beyazı nerelerde kullanılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.