Yeterince Uyumadığınızda olan 8 Korkunç Şey

0

Yeterli uyku almamak beyniniz üzerinde bazı ciddi korkutucu etkilere neden olabilir . Düşünme ve normalde yaptığınız gibi tepki verme yeteneğiniz değişebilir. İşte karşılaşabileceğiniz sekiz ciddi konuya bir göz atın.

Geceleri beş ila altı saat uyku uyuyan kişilerin yedi saat veya daha fazla uyuyanlara göre yaklaşık iki kat daha fazla kaza yapma riski bulunuyor.Ne kadar az uyursanız risk o kadar artar. Fizyolojik olarak, uykusuz bir kişi, sarhoş olana benzer düzeyde bozulma gösterir. Gece iyi bir uyku için magnezyum spreyi hazırlayın

Altı saat veya daha az uyunması yüksek tansiyon riskini önemli ölçüde artırır. Vücudunuz, uykudan mahrum olduğunda kortizol gibi stres hormonlarının üretimini düzenlemekte zorlanır. Ve zamanla ekstra stres, hipertansiyon gibi fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hipertansiyon elbette kötü haber. Sürekli olarak 120/80 mmHg’yi geçen kan basıncı, kan damarlarınıza zarar verebilir. Ve bu kalp krizi, felç ve böbrek hastalığına yol açabilir. Ayrıca erkeklerde erektil disfonksiyon ve kadınlarda libidoyu düşürerek cinsel yaşamınızı etkileyebilir.

Ellerinizi yıkamanın yanı sıra, yeterli uyku almak, nezle veya grip olma ihtimalinizi azaltmanın en iyi yollarından biridir. Yapılan bir araştırmaya göre geceleri beş saatten az uyuyanların, bir virüse maruz kaldıklarında hastalanma olasılıkları dört kat daha fazladır . 2 dakikada uykuya dalmayı sağlayan yöntem

Yiyecekler söz konusu olduğunda, araştırmalar uykusuzluğun beyniniz üzerinde esrar ile aynı etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yapılan bir araştırmaya göre kısa bir gece uykusundan sonra, insanların beyinlerinde daha yüksek kimyasal endokannabinoid 2-arakidonoillgliserol seviyeleri olduğu bulundu. Bu, iştahınızı artıran ve yiyeceklerin tadını daha lezzetli hale getiren bir bileşik.

Yorgun hissetmek sizin ruh halinizi de etkiler. Sinirleriniz daha çabuk bozulur. Tüm duygular abartılır ve uykusuz kaldığımız zaman işleri daha olumsuz görme eğilimindeyiz.

Uykusuzluk hafızanızı da zayıflatır. Uyku sorununu yatak odanızdan kaynaklanıyor olabilir

Harvard sağlık uzmanları, bir gece ya da iki gece uykusuz kalmanın, stres, öfke ve üzüntü duygularını artırabileceğini söylüyor. Kendinizi daha endişeli hissetmenize neden olabilir ve stresli durumlarda sakin kalmanızı zorlaştırabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.