Yiyecek Ve İçeceklerinize neden Tarçın Eklemelisiniz?

0

Tarçın, dünyanın en lezzetli baharatlarından biridir. Bazı yiyeceklere de özellikle elmalı tatlılara mükemmel bir şekilde uyum sağlamaktadır. Ancak lezzetinin yanısıra tarçın’ı yiyecek ve içeceklerinizde kullanmanız için bir çok neden var. Tarçın’ın faydalarını okuduktan sonra sizin de vazgeçilmez bir gıda olacaktır.

Kanserle mücadele eder

Tarçın, antioksidanlarla yüklüdür. Kansere neden olan serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini destekler

Tarçın, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu bağışıklık sistemimiz için çok önemlidir. Sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlar.

Anti-inflamatuar özelliği vardır

Yapılan araştırmalar tarçının anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. diyabet bayta olmak üzere kronik inflamasyon, obezite gibi hastalıklar için şifa niteliğindedir.

Kolestrerolu düşürür

Yapılan araştırmalar tarçın verilen tavukların kolesterol seviyelerinin düştüğünü göstermektedir. Bu yüzden, diyetlerinizin içine bir miktar tarçın ilave edin.

Kan şekerini düzenler

Tarçın kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Tokluk hissini uzun süre verir ve midenin açıkmasını geçiktirir. Bu nedenle tarçın ile kilo kaybı arasında bir bağ bulunduğu bilinmektedir.

Anti-diyabetik olabilir

Tarçın, diyabeti olan kişiler üzerinde de olumlu etkileri vardır. Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, tarçının, anti-diyabetik olduğu gösterilmiştir.

Vitamin ve mineral deposudur

Tarçında yüksek miktarda demir, B6 vitamini, kalsiyum ile manganez ve magnezyum bulunur. Aynı zamanda lif, potasyum, ve hatta küçük bir protein var!

Bu nedenlerden dolayı günlük diyetlerinize tarçın serpmeyi unutmayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.