Yiyecekler Ruh Halinizi Nasıl Etkiler

0

Yedikleriniz sizi gerçekten iyi bir ruh haline sokabilir mi? Kötü bir ruh haliyle başa çıkmak veya hafif çapta bir depresyonu atlatmak için neler yiyip içebilirsiniz?

Beslenme şeklinin ruh halini etkilediğine işaret eden pek çok araştırma mevcut. Bu çalışmalar nihayete ermemiş olsa da bizim için yararlı ipuçları sunuyorlar.

Yiyeceklerin ruh haline olan etkisi temel olarak şuna dayanıyor: Beslenme stilindeki değişiklikler beynin yapısında kimyasal ve fizyolojik değişikliklere sebep oluyor ve bu da davranış değişikliğine yol açabiliyor. Peki, ruh halinizi yükseltmek için yiyeceklerden nasıl faydalanabilirsiniz?

  1. Karbonhidratları Yasaklamak Yerine Akıllı Olanlarını Tercih Edin

Karbonhidratlar ve ruh hali arasındaki ilişki triptofan isimli bir aminoasit ile ilgilidir. Beyne daha fazla triptofan girdikçe beyin daha fazla serotonin sentezler. Bu da ruh halinin daha iyi hale gelmesini sağlar. Serotonin beyinde triptofan ve B vitamini yardımıyla sentezlenir.

Ancak şuna da dikkat etmek gerek: Triptofan protein içerikli gıdaların hemen hemen hepsinde bulunsa da diğer aminoasitler kandan beyne triptofandan daha kolay geçebiliyorlar. Karbonhidratlar ise triptofana bu konuda yardımcı olup, diğer aminoasitlerle olan mücadelesinde destek oluyorlar. Dolayısıyla karbonhidrat tüketiminiz arttıkça triptofanın beyne girmesi kolaylaşıyor ve böylece serotonin sentenizi artıyor. Ancak tabii ki tercihinizi tam tahıllı gıdalar, meyve ve sebzeler gibi lif ve diğer besin öğeleri açısından zengin karbonhidratlardan yana kullanmalısınız.

  1. Omega-3 Yağ Asidi Tüketiminizi Arttırın

Son yıllarda yapılan araştırmalar, keten tohumu, yağlı balıklar ve cevizde bulunan omega-3 yağ asidinin depresyona karşı koruyucu olabileceğini ortaya koymuş. Omega-3’ün beyindeki nörotransmitter (sinir iletici) yollarını etkilediği düşünüldüğünde bu bulgu anlam kazanıyor. O nedenle haftada birkaç kez balık yemenin ruh halinizi iyileştirmek için yararlı olabileceği düşünülüyor.

  1. Dengeli Bir Kahvaltı Edin

Düzenli kahvaltı etmenin daha iyi bir ruh hali getirdiği, daha kuvvetli bir hafıza ve gün içinde daha çok enerji anlamına geldiği; kahvaltıyı atlamanın ise tam tersine yorgunluk ve endişe haline sebep olduğu belirtiliyor. İyi bir kahvaltı için ise lif açısından zengin gıdalara, proteinlere, tam tahıl içeren karbonhidratlara ve faydalı yağlara yer vermeliyiz.

  1. Akdeniz Diyetini Deneyin

Hepsi depresyonu önlemede faydalı besin maddeleri içeren meyve, sebze, balık, kuruyemişler ve balık ağırlıklı olan Akdeniz diyeti, dengeli ve sağlıklı bir beslenme şekli sağlıyor. Bu gıdalarda bulunan B-12 ve folik asit tüketiminin depresyonu önleyebileceğine dair bulgular mevcut.

  1. Yeterli Miktarda D Vitamini Alın

D vitaminin beyinde serotonin miktarını arttırdığı biliniyor. Araştırmalar depresyondaki kişilerin vücudundaki D vitamini miktarı arttıkça daha iyiye gittiklerini ortaya koymuş. D vitaminini peynir, yumurta, patates, istiridye, balık yağı ve yağlı balıklardan edinebileceğiniz gibi bulutsuz bir günde güneşe çıkıp 10-15 dakika boyunca güneş ışığı almak suretiyle de ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

  1. Selenyum Açısından Zengin Gıdalar Tüketin  

Yapılan araştırmalar düşük selenyum tüketiminin depresyonla ilişkili olabileceği ileri sürüyor. Selenyum yoğun olarak deniz ürünlerinde, kuruyemişlerde, yağsız ette ve tam tahıllı karbonhidrat çeşitlerinde ve düşük yağlı süt ürünlerinde bulunuyor.

  1. Kafeini Abartmayın

Depresyona eğilimi olan kişilerde fazla kafein tüketimi tetikleyici bir rol oynayabilir. Böyle bir riskiniz olduğunu düşünüyorsanız kafein tüketiminizi durdurun veya azaltın. Kendinizi bir ay bu şekilde deneyip ruh halinizdeki değişikliği izleyip kararınızı buna göre verebilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.