Yoganın Faydaları

0

Yoga, binlerce yıllık tarihi olan ve kökleri antik Hindistan’a dayanan bir felsefe ve spor dalıdır. Hayata dair daha olumlu bir bakış ve odaklanmış bir ferahlık ve huzur duygusunu yakalamayı hedefleyen Yoga, kelime anlamı olarak “birlik” veya “kutsal birlik” anlamına gelir. Peki neden yoga yapmalısınız ve yoganın en önemli faydaları nelerdir.

 

  • Yoga Çok İyi Bir Spordur: Yoga, her şeyden önce vücudunuz için çok yararlı bir spordur. Hareketleri kendi hızınıza ve rahatlığınıza göre ayarlayabilirsiniz. Doğru seçilmiş bir dizi Yoga hareketi, vücudunuzu istediğiniz gibi şekillendirebilmenizi sağlayacak bir “fitness” seansıdır.
  • Vücudunuzla İletişimi Sağlar: Yoga esnemeleri ve egzersizleri, vücudunuzu hareket ettirerek gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırırlar. Dolayısıyla düzenli olarak Yoga yaptığınızda vücudunuza daha iyi hâkim olursunuz. Bu da bir şeyler ters gittiğinde hemen farkına varabilmenizi sağlar.
  • Nefeslerinizi Güçlendirir: Yoga’nın önemli bir kısmı “Pranayama” adı verilen nefes egzersizlerinden oluşur. Ayrıca her Yoga hareketinde de nefes alış veriş düzeni belirlenmiştir. Egzersizler esnasında dikkatli ve doğru biçimde nefes almak, bir süre sonra günlük hayattaki nefes kalitenizi de arttıracaktır. Nefes düzeninin stres, depresyon hatta kilo kontrolü üzerinde dahi olumlu etkileri olduğu bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.
  • Uykunuzu Derinleştirir: Bilimsel araştırmalar, uykudan önce yapılacak hafif egzersizlerin uyku kalitesini yükselttiğini göstermektedir. Yoga da bunun için en uygun egzersiz türüdür. Ayrıca Yoga sayesinde kronik ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bu da daha iyi bir uyku almanıza yardımcı olur.
  • Duruşunuz Değişir: Yoga’nın en önemli faydalarından biri, “birinci sınıf” bir duruşa kavuşmanızı sağlamasıdır. Birçok nefes ve oturma egzersizi için sırtınızın tam dik durması gerekir. Yoga salonlarında yeni başlayanlarla eskilerin bir bakışta ayrılmalarını sağlayan en önemli şey, postürleri yani duruş biçimleridir. Ayrıca iyi bir postür diğer insanların sizi olduğunuzdan daha uzun algılamalarına sebep olur.
  • Fiziksel ve Zihinsel Gücünüzü Arttırır: Yoga yaparken temel amaçlar vücut gücünü arttırarak daha uzun süre meditasyon yapmak ve esneme hareketleri gibi pozisyonları git gide daha iyi yapabilmektir. Nefes egzersizleri ise akciğer kapasitenizi arttıracaktır. Ayrıca Yoga egzersizleri esnasında hareketin çalıştırdığı her bir kas grubuna odaklanmanız gerekir. Meditasyonun da temel felsefesi olan “aklınızı temizleme” eylemi, stresinizi azaltır ve beyninizin daha organize çalışmasını sağlar.
  • Cinsel Hayatınızı Renklendirir: Günümüzde evliliklerin bitme nedenlerinin birinci sırasında cinsel problemler gelmektedir. Elektromanyetik dalgalar yayan cihazlardan yapay gıdalara, hareketsiz yaşam tarzından hava kirliliğine birçok etmen, boşanma istatistiklerine katkı sağlamaktadır. Ünlü yoga üstadı “Yogi Cameron” Yoga sayesinde güçlenen konstantrasyon becerisinin seks esnasında daha iyi odaklanmanıza ve anı yaşamanıza yarayacağını belirtmektedir. Cameron ayrıca Yoga’nın cinsel enerjiyi arttırarak daha uzun ve kaliteli birliktelik yaşanmasını mümkün kıldığını, Yoga ile uğraşanların partnerlerine karşı çok daha hassas olduğunu, bu sayede uyumun yakalandığını belirtmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.