Yorgun Hissediyor ve Uyumakta Zorlanıyorsanız…

0

Yorgun hissetmenize rağmen uyumakta zorlanıyor ve yorgunluğunu gideremiyorsanız, ne yediğinizi bir daha düşünmeniz gerekebilir. Bazı yiyecek ve içecekleri uyumadan önce tüketmemeniz iyi bir uyku ve yorgunluk gidermek için en iyi çözüm olabilir.

Kafein
Kafeinin enerji verici etkileri düşünülenden daha uzun sürer. Yatmadan 6 saat önce kafein içeren içecekleri tüketmeyi kesin.

Cips ve soslar
Cipsler ve sosları baharatlı, kızartılmış ve asidiktir. Bu üç durum da, gece ortasında mide yanmasına neden olabilir. Mide ekşimesi sorunu yaşayanlar, yatmadan 2 saat önce bir şey yemekten kaçınmalıdır.

Dondurma
Dondurma özellikle sıcak yaz gecelerinde cezbedici olabilir. Ancak dondurma yüksek oranda şeker ve yağ içerir. Bunlar da uyku düzenleri üzerinde kötü bir etkiye sahiptir.

Gece atıştırmalıklarından hoşlanıyorsanız, fındık gibi protein açısından zengin yiyecekler deneyin ve şekerli gıdalardan uzak durun.

Alkol
Bir kadeh şarabın uykuya dalmak için yeterince rahatlamaya yardımcı olabileceğine inanılsa da yapılan bir çalışma, alkol almanın vücudun doğal saatine müdahale ettiğini buldu.

Başka bir araştırma, alkolün solunum düzeninizi değiştirebileceğini ortaya koydu. Bu, derin uykuda geçirebileceğiniz zamanı azaltır. Bu uzun saatler uyusanız da kaliteli bir uyku alamayacağınız anlamına gelir.

Kavun
Uykunuzun ortasında tuvalet ihtiyacı için kalkmak istemiyorsanız, yatmadan önce kavundan kaçınmak isteyebilirsiniz. Kavun yüksek miktarda su içerir.

Çedar peyniri
Çedar ve diğer eski peynirler uyku sorunlarına neden olabilir, çünkü tiramin bakımından zengindirler. Tiramin, beynin dinlenmesini geciktiren uyarıcıyı serbest bırakmasını tetikleyen bir amino asittir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.