Yorgunluğunuzun Ciddi Bir Şey Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

0

Yorgunluk yaygındır, ancak sağlık sorunlarıyla ilgili daha fazla belirtisi de olabilir. Her zaman yorgun hissediyorsanız ve bu yorgunluğun ciddi bir şey olup olmadığını anlamak için yazımızı okuyun.

Yorgunluk herkese olur
Yataktan çıkmak istemezsiniz ve egzersiz yapmak için enerjiyi bulamazsınız. Gün boyunca, her zaman yorgun hissederek, herhangi bir şeye konsantre olma yeteneğinden yoksundur. Yorgunluk Bahardan mı Yoksa Yediklerinizden mi Kaynaklanıyor?

Çoğu durumda, yorgunluk yaşam koşullarına normaldir. Stres, uyku düzeninde bir değişiklik, ağır bir iş yükü. Bunlardan her zaman kaçınamayacağımızdan, uzmanlar enerji seviyelerini geri kazanmak için bu zamanlarda normalden daha fazla dinlenmenizi önerir.

Bir doktorla ne zaman konuşmalı?
İşin zor tarafı: yorgunluk genellikle ek dinlenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile çözülebilmesine rağmen, daha ciddi bir şeyin belirtisi de olabilir. Uzmanlar, yorgunluk hissi ile birlikte başka fiziksel değişiklikler fark ederse veya yorgunlukları yaşam tarzı değişiklikleri yaptıktan sonra iki haftadan fazla devam ederse aile hekimini ziyaret öneriliyor.

Bir doktorla konuşurken, yorgunluk deneyiminizi ayrıntılı olarak tanımlamak, altta yatan bir nedeni tanımlamasına yardımcı olmak için gereklidir. Yorgunluk genellikle enerji ve motivasyon eksikliği olarak tanımlansa da, bu fiziksel, zihinsel veya her ikisi olarak ortaya çıkabilir. Randevu almadan önce kendinize sorabileceğiniz bazı sorular: Uzun bir gece dinlendikten sonra bile yenilenmiyor musunuz? Projelere odaklanmakta zorlanıyor musunuz? Fiziksel olarak aktifken çabuk yoruluyor musunuz? Kasvetli Kış Aylarında Kırgınlık ve Halsizlikten Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Yorgunluğun anlamı ne olabilir?
Ateşin eşlik ettiği yorgunluk enfeksiyonu gösterebilir, baş dönmesi ise anemi belirtisi olabilir. Üzüntü veya gerginlik hissediyorsanız, depresyon veya anksiyete bozukluğu yorgunluğunuza neden olabilir ve antidepresan alarak veya bilişsel davranışçı tedaviye başlayarak düzelebilir.

Aniden ortaya çıkan, devam eden ve beklenmedik kilo kaybı veya gece terlemeleri ile ilişkili yorgunluk, kanser için kırmızı bir bayrak olabilir.

Doğal olarak, aldığınız uykunun kalitesi ve miktarı dikkate alınmalıdır. Yatağınızda bir evcil hayvanla uyumak veya gece geç saatlerde ekran kullanmak uykunuzu bozabilir. Uyku apnesi başka bir yaygın suçludur.

Herhangi bir miktarda alkol tüketimi uykunuzu kötüleştirebilir, ancak ne kadar çok tüketirseniz, etkisi o kadar büyük olur. Alkol daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilirken, sirkadiyen ritimleri kesintiye uğratır ve bu nedenle restoratif dinlenmeye engel olur. Kış Aylarında Halsizlik Hissedenlere 10 Etkili Tarif

Kronik yorgunluk sendromu belirtileri
Yorgunluk ne zaman kronik yorgunluk sendromu (CFS) haline gelir?
Spesifik bir teşhis testi yoktur, ancak durum, tanımlanabilir bir neden olmadan en az altı ay boyunca sürerse uzun ve derin bir yorgunluk olarak tanımlanır.

Bir tedavi olmasa da, egzersiz kalıcı vakalarda yardımcı olabilir. Kronik yorgunluk problemi yaşamaya başladığında, hareketsiz kalmak iyi bir fikir değildir. Hareket etmek çok daha iyidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.