Yorgunluk Bahardan mı Yoksa Yediklerinizden mi Kaynaklanıyor?

0

Kahvaltınızı ettiniz, öğle yemeğini yediniz belki ara öğün bile yaptınız. Çok enerjiktiniz; fakat akşama doğru piliniz bitmiş gibi hissetmeye mi başladınız? Yorgunluğunuzun sebebini bulmaya çalışırken beslenme düzeninizi düşünmeyi de ihmal etmeyin. Bu hafta sizin için yorgunluk yapan besinleri yazdım.

1. Muz
Muz, kabak çekirdeği gibi magnezyumdan zengin besinler yorgunluğa sebep olabilir. Kasların gevşemesinden sorumlu bir mineral olan magnezyum, uyku öncesi alınırsa geceyi rahat geçirmenizi sağlar; fakat gün içinde bitkin hissetmenize neden olabilir.

2. Beyaz Ekmek
Tam tahıllar yerine glisemik indeksi yüksek rafine edilmiş besinleri tercih ederseniz, sizi enerjik ve güçlü kılacak mineralleri almamayı seçmiş olursunuz. Glisemik indeksi yüksek gıdalar, hızlı sindirildiğinden kan şekerini çok hızlı yükseltip çok hızlı düşürür. Yedikten sonra yarım saat içinde kendinizi acıkmış ve yorgun hissedersiniz. Bu nedenle rafine gıdalar yerine tam tahıllı ürünleri tercih etmelisiniz.

3. Kırmızı Et
Biftek, kırmızı et gibi yağ içeriği yüksek besinlerin sindirimi zordur ve zaman alır. Bu yüzden kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Kırmızı et yerine balık tercih ederseniz omega-3 sayesinde odaklanmanız kolaylaşır.

4. Vişne
Vişnede uyku hormonu-melatonin- fazla olduğundan, vişne ve vişne suyu, doğal uyku ilacı olarak kullanılabilir. Uyku öncesi başarılı bir seçenekken, gün içinde bitkin hissetmenize neden olur.

5. Tatlılar
Fazla şekerli gıdalar, siz tadını anlayıncaya kadarşeker komasına girmenize neden olabilir. Şeker, insülin salgılatır. Bu da beyindeki triptofanı arttırıp uykulu hissetmenize neden olur. Tatlıdan keyif almak istiyorsanız; sonrasındaki bitkinliğe de katlanmanız gerekir.

6. Kahve
Aslında kafein, enerjik hissetmenizi sağlar. Kahve, yorgun sabahların vazgeçilmezidir. Fakat bu etki kahve tüketiminden sonra 1 ya da 1,5 saat sürer ve ardında bir enkaz bırakır. 3 saatlik enerjinizi 1 saatte yaktığınızı düşünün mesela. Günlük 200-300 mg kafein alımı normaldir. Fakat bunu minik miktarlara bölmelisiniz.

**Enerjik hissetmek için en önemli yardımıcımız ise; Kahvaltı!

Bütün gece aç kalıp depolardan kullanan vücudun sabah kalkınca yakıta ihtiyacı olacaktır. Ve depoyu doldururken kullandığınız besinler, tüm gün performansınızı etkileyecektir. Tam tahıl, yağsız protein, süt ve biraz meyveyle yapacağınız bir kahvaltı, bütün gün dinamik hissetmenizi sağlayacaktır.


Share.

About Author

Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü dereceyle bitirmiştir. Spor diyetisyenliği,diyabet diyetisyenliği, kardiyoloji diyetisyenliği, bariatik diyetisyenlik gibi pek çok sertifikası bulunan Kırcalı, şu an özel bir kuruluşunun sağlık kulübünde görev yapmaktadır. Sağlıklı beslenme önerileri ve sorularınız için instagramdan 'dyt_nagi' hesabını takip edebilirsiniz.

Comments are closed.