Zencefilin Yan Etkileri Nelerdir?

0

Antibakteriyel özelliği ve saymakla bitmeyen faydaları sayesinde zencefil, çok eski tarihlerden beri insanlığın vazgeçemediği bir bitki türü. Ancak her şeyde olduğu gibi, zencefil de fazla tüketildiği zaman bazı yan etkilere sebep olabiliyor.

Toz Zencefil Mi Taze Zencefil Mi?

Toz zencefil, kullanımı daha pratik olduğu için daha sık tercih edilmektedir. Ancak daha yoğun olduğu için toz zencefilin daha dikkatli kullanılması gerektiğini belirtmekte fayda var. Toz zencefil kullanımı bazı kimselerde mide şişkinliği, gaz veya mide yanmasına da sebep olabiliyor.

İlgili Yazılar

Hamilelikte Zencefil Kullanımı

Hamilelikte zencefil kullanımına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Hamileyken annenin tükettiği zencefilin, ceninin cinsiyet hormonlarını etkilediğine dair bazı görüşler vardır. Düşüğe de neden olabildiğine dair bazı bulgular ortaya çıkmıştır. Yine de hamile kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, hamile kadınların sabah bulantılarını önlemek için bir miktar zencefil kullanmalarının bebeğe hiçbir zarar vermeyeceğini göstermiştir. Kanamayı arttırma riskine karşı bazı doktorlar doğum zamanı yaklaşmışken zencefil kullanımını önermemektedirler. Zencefilin hamilelik döneminde bebeğe ciddi zarar verme vakaları %1 ilâ %3 arasındadır. Ancak siz yine de hamilelik döneminde zencefil kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Zencefil Kan Dolaşımını Hızlandırır

Zencefilin vücutta yarattığı en önemli etkilerden biri kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Bu sayede kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır ve kan sulandırıcı ilaçların etkisini arttırır.

Diyabet Hastaları Zencefil Tüketebilir Mi?

Zencefil aynı zamanda kan şekerini de düşürür. Bu nedenle diyabet hastaları zencefil kullanırken dikkatli davranmalıdır. Diyabet hastalarının kullandıkları ilaçlar da düşünüldüğünde kan şekeri seviyesi tehlikeli boyutlara kadar düşebilir. Aynı şekilde yüksek tansiyon hastaları da zencefil kullanırken dikkatli olmalıdır.

Zencefilin Diğer Yan Etkileri

Fazla miktarda zencefil tüketmek uykusuzluğa yol açabilir ve uyuşukluk hissine neden olabilir. Kanamayı arttırıcı özelliği de olduğundan bu riski taşıyan kimselerin zencefil tüketimini mutlaka kontrol altına alması gerekmektedir. Günlük zencefil tüketimi bir çay kaşığını geçmemelidir. Bu limitten fazla tüketim yapıldığında vücut asit üretmeye başlar.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.