Zerdeçalın Ciddi Yan Etkilerini Biliyor musunuz?

0

Zerdeçal ile ilgili şimdiye kadar o kadar fazla sağlık yararları ile ilgili haber okudunuz ki, o nedenle başlık biraz garip gelebilir. Ancak, hem genel sağlığınız hem de cilt sağlığınız için sayılamayacak kadar çok faydası bulunan zerdeçalın bilinmeyen ciddi yan etkileri de var.

Zerdeçalı, neredeyse her şey için kullanmaya başladık. Ancak zerdeçalı kullanırken, yan etkileri olabileceğini de dikkate almakta fayda olabilir. Zerdeçal çayının faydalarını biliyor musunuz?

Peki zerdeçalın yan etkileri nelerdir?

1. Kanama riski
Zerdeçal, kan pıhtılaşmasını yavaşlatır. Morluk oluşma ve kanama riskini artırır. Zerdeçal bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve aşırı kanamaya neden olabilir.
Herhangi bir kanama rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız, zerdeçal kullanmak için doktorunuza danışın.

2. Mide sorunları
Zerdeçalı pişirerek tüketmek herhangi bir mide sorununa neden olmaz. Fakat ağrıyan eklemler gibi kronik rahatsızlıklar için zerdeçal alımı durumunda mide sorunlarına neden olabilir.
Yüksek dozda zerdeçalın, uzun süre kullanılması halinde mide problemlerine neden olduğu belirtilmektedir. Hazımsızlık veya hiperaktivite durumunda, zerdeçal kullanımı önerilmez. Zerdeçal ayrıca mide ekşimesi ve hazımsızlığa da neden olabilir. Zerdeçal esansiyel yağının kansere 9 faydası

3. Safra kesesi
Zerdeçal, safra taşı riskini artırabilecek miktarda oksalat içerir. 20-40 mg zerdeçal takviyelerinin de safra kesesi kasılmalarını artırdığı ifade edilmektedir.
Herhangi bir safra kesesi sorununuz varsa ve ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan zerdeçal tüketmeyin.

4. Tansiyon
Bu bir fayda gibi gelebilir, ancak kan basıncını aşırı düşürmek komplikasyonlara neden olabilir. Özellikle tansiyon ilacı kullanıyorsanız, zerdeçal tansiyonunuzun çok daha fazla düşmesine neden olabilir. O nedenle tansiyon ilacı kullanıyorsanız, zerdeçal tüketmekten kaçının.

5. Böbrek taşı
Çok fazla zerdeçal böbrek taşı riskini artırabilir. Bunun sebebi, zerdeçaldaki oksalat varlığıdır. Böbrek taşı oluşturma eğiliminiz varsa, zerdeçal kullanmayın. Zerdeçal esansiyel yağı nasıl kullanılır?

6. Hamile ve emziren kadınlar
Zerdeçalı, baharat olarak tüketmek güvenlidir ancak hamile ve emziren kadınların zerdeçal takviyeleri almamaları gerekir. Hamile ve emziren kadınlar üzerindeki zerdeçalın yan etkileri hakkında yeterli bilgi olmasa da, geçici olarak uzak durmakta fayda var.

7. İshal ve mide bulantısı
İshal ve mide bulantısı, zerdeçal takviyelerinin yaygın semptomlardan ikisidir. Çünkü zerdeçaldaki curcumin, mide ve bağırsak sistemini tahriş etme eğilimi gösterir.

8. Kan inceltici ilaç değildir
Zerdeçalda bulunan curcumin, trombosit işlevini azaltır ve dolayısıyla kan inceltici ilaç kullananlar tarafından tüketilmemelidir.

9. Alerjik reaksiyonlar
Zerdeçal zencefil ailesine ait olduğundan zencefil alerjiniz varsa, alerjik olma olasılığı daha yüksektir. Sarı gıda boyasına alerjiniz varsa, zerdeçal için alerjiniz olabilir.
Zerdeçal ayrıca döküntüler ve nefes darlığı gibi deri salgınlarına neden olabilir. Reaksiyonlar hem cilt temasından hem de yutmadan ortaya çıkabilir. Akneler için zerdeçal maskesi

10. Kısırlık
Zerdeçal, testosteron seviyelerini düşürebilir ve sperm hareketini azaltabilir. Bu da sonuç olarak kısırlığa neden olabilir. O nedenle zerdeçal tüketiminde aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

11. Demir eksikliği
Çalışmalara göre zerdeçaldaki bileşiklerin demir ile bağlantısı bulunmuştur. Bu, vücudun gıdalardan demir emilimini azaltarak demir eksikliğine yol açabilir. Zaten demir eksikliği sorunu yaşıyorsanız, zerdeçaldan kaçının ve kullanımıyla ilgili olarak doktorunuza danışın. Beslenmenize zerdeçal dahil etmeden önce kanınızdaki demir seviyelerini kontrol ettirin.

12. Cerrahi müdahale
Zerdeçal, kan pıhtılaşma sürecini azalttığı için, ameliyattan bir ila iki hafta önce zerdeçal tüketimi kesilmelidir. Zerdeçal neden karabiberle birlikte kullanılmamalı?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.