Zeytinyağından Sağlığınız İçin de Faydalanın

0

Zeytinyağı, “iyi” yağlar ve antioksidanlarla dolu inanılmaz derecede sağlıklı bir yağdır. Zeytinyağını sadece yemek yapmak için kullanıyorsanız bu yazımızı okuyun. Birçok sağlık sorununuzda da zeytinyağını kullanabilir, faydalarından yararlanabilirsiniz.

Kulak Kiri Çözümü
Kulak kiri birikmesi can sıkıcı olabilir – işitme duyunuzu etkileyerek sizi enfeksiyona daha yatkın hale getirir. Aşırı kir varsa, zeytinyağı ucuz ve etkili bir tedavidir.

Amerikan İşitme Araştırma Vakfı , bu konuyla mücadele etmek için düzenli olarak her kulağa birkaç damla temiz zeytinyağı koymanızı tavsiye etmektedir. Sadece birkaç damla yağ ekleyin ve bir havlu ile silmeden önce birkaç dakika bekletin.

Yüzücü Kulağını Önlemek
Yüzücülerin kulağı, sık sık yüzdükleri için dış kulak kanalında enfeksiyon olur. Havuza girmeden önce her kulağa birkaç damla zeytinyağı ekleyerek kolayca önlenebilir.

Kulak enfeksiyonu tedavisi
Eğer kulak problemleriniz bir enfeksiyona dönüşüyorsa, antibiyotiklere ulaşmadan önce (çoğu zaman istenmeyen yan etkilere neden olabilir) biraz zeytinyağı kullanın. Sarımsak iyileşme gücü ile birleştiğinde, zeytinyağı kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek yüzyıllardır kullanılmıştır .

20 dakika boyunca düşük ısıda bir sarımsak kıyılmış sarımsaklı iki çorba kaşığı zeytinyağı ısıtın. Sarımsakları atın ve zeytinyağını kulağa 1-2 damla damlatın. Tabi damlatmadan önce yağın soğumasını bekleyin. Yine, kulak zarı yırtılmışsa kullanmayın.

Güneş yanığını yatıştırmak
Gevşetmek ve daha hızlı iyileşmek için zeytinyağını güneş yanığı olan cildinize uygulayınız. Zeytinyağı, yanlışlıkla güneşe maruz kalmanın neden olduğu deri hasarını önleyen ve onarmaya yardımcı olan antioksidanlar olarak hareket eden belirli bileşikler içerir.

Yağ çekme
Eski bir Ayurveda pratiği olan yağ çekimi, ağız hijyenini, enerji seviyelerini, bağışıklık fonksiyonunu ve daha fazlasını geliştirmek için uygulanır. Genellikle hindistan cevizi yağı ile uygulanması önerilir. Zeytinyağı, eşit derecede etkili bir alternatif olarak kolaylıkla kullanılabilir.

Boğaz Ağrısı
Bazı uçucu yağlar ile zeytinyağını karıştırabilirsiniz. (okaliptüs, lavanta, biberiye, kekik veya çay ağacı) dolaşımı ve lenfatik drenajı teşvik eder ve boğazdaki iltihabı ve ağrıyı azaltır. Bu karışım ile boğazınıza masaj yapın.

Bir parça esans yağ ile 20 parça zeytinyağı karıştırın ve ovun. İyileştirmek için bir battaniye veya ısıtma yastığı ile kaplayın.

Pişiği önleyin
Zeytinyağı, nemlendirici ve anti-inflamatuar olduğundan, bebek bezi döküntüleri için en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca deri ile idrar veya dışkı arasında bir bariyer oluşturur, bu nedenle döküntülerin oluşmasını önleyebilir.

Bir çay kaşığı zeytinyağını iki çay kaşığı su ile karıştırın ve kremsi bir doku elde edene kadar çırpın. Bunu doğrudan cilde uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin. Eklenen antimikrobiyal etkiler için uygulamadan önce bir damla veya iki lavanta esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz .

Çatlak Topuk Terapisi
Çatlak topuklular sadece çirkin değiller – özellikle kanamaya başlarlarsa ağrılı olabilirler. Her gece yatmadan önce zeytinyağını topuklara uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Yağın gerçekten işini yapabilmesi için çorap giymeyi unutmayın.

Kafa bitini öldürür

Zeytinyağı , baş biti için en etkili doğal ilaçlardan biri değildir ( boğucu bir madde gibi davranır), ancak kimyasal alternatifler gibi riski yoktur.

Yağı başınıza bol miktarda sürün. Başınızı duş başlığı ve havlu ile sarın ve gece boyunca bırakın. Sabahları, saçları metal bir tarakla tarayın. daha sonra şampuan ile yıkayın. Zeytinyağı bitleri boğar, ancak yumurtaları değil, bu yüzden tüm bitler alınana kadar işlem birkaç gün sonra tekrarlanmalıdır.

Artrit ve ağrıyan eklemleri rahatlatır
Anti-inflamatuar zeytinyağı eklem ağrıları için de çok iyidir.

Diz osteoartriti olan 30 kadın dört hafta boyunca zeytinyağı kullandı. Zeytinyağı kullananlar 2 hafta içinde faydalarını görmeye başladı.

Bir Masaj Yağı
Düzenli masaj stres, ağrı ve kas gerginliği, anksiyete , sindirim bozuklukları, baş ağrıları , uyku problemleri, yumuşak doku yaralanmaları ve eklem ağrılarını azaltmak için faydalıdır . Aslında, masaj sağlığın korunması için önemli bir araçtır.

Evcil Hayvanınızın Sağlığını Geliştirin
Zeytinyağı sağlığımız için harikalar yapmaz, hayvanlarımız da bundan yararlanabilir.
Hayvanlarınız yaşlandıkça eklemlerindeki sorunları gidermek için yiyeceklerine zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Yağ ayrıca kuru ciltler için topikal olarak da kullanılabilir .

Kediler, kabızlık ve kıl yumaklarını önlemek ve esnek eklemler için günlük 5 ila 10 damla zeytinyağı alabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.