Ezilen Domatesler Nasıl Değerlendirilebilir?

0

Hem yararlı hem de bir o kadarda lezzetli bir sebzedir domatesler. Sabah kahvaltısından atıştırmalıklara, akşam yemeğinden garnitüre kadar pek çok alanda kullanılması ile de oldukça işlevseldir. Domatessiz yapılan yemek sayısı da oldukça azdır. Bu nedenle domatesleriniz ezilse bile onları atmayın, pek çok alanda onları değerlendirebilirsiniz.

Ezik Domatesler İle Neler Yapılan Yiyecekler

Domates, pek işe yarayan sağlıklı ve de lezzetli bir sebze olunca eziği bile mutfakta pek çok alanda değerlendirilebiliyor. Hepinizin bildiği gibi evlerde domatesleri yemeğe ve salataya koymanın yanı sıra salça yaparak da değerlendiriyoruz. Ezilen domateslerden salça yaparak değerlendirebilirsiniz. Salça deyince tabi aklınıza öyle kasa kasa domates gelmesin. Şimdilerde neredeyse bir cam su şişesini dolduracak kadar bile salça yapabilirsiniz. Bu da aşağı yukarı 1-2 kilo ezik domatesiniz olması anlamına gelir. Ya da pazardan eve gelirken ezilmiş olan domateslerinizi hemen bir menemen yaparak değerlendirebilirsiniz. Domates çorbası da oldukça lezzetli bir tercih olacaktır. Eğer ezilmiş çok fazla domatesiniz varsa bunu biber ile kaynatıp kışlık menemen harcı olarak kavanozlara da doldurabilirsiniz. Kılın ise üzerine yumurta kırarak yiyebilir ya da makarnanızda sos olarak kullanabilirsiniz. Hem yararlı hem de pratik.

Ezik Domatesler İle Yapılan Cilt Bakımı

Domates aslında yüksek asit içeren bir sebzedir. Bu nedenle ileri derece reflü hastalığı olan kişilere yasaklanabilmektedir. Ama siz bu asidi iyi bir amaç uğruna kullanabilirsiniz. Ezilmiş domateslerinizin içini bir kapa çıkartarak kabuklarını cildinize koyabilir ve 10 dakika bekletebilirsiniz. Eğer cildiniz çok hassas değilse yumurta kabuğundaki sağlıklı asitler cilt hücrelerinizi yenileyecek, cildinize gençlik ışıltısı katacak ve eğer varsa güneşi cildinize verdiği zararları tedavi edecektir. Bu bakımı yaptıktan sonra cildinizi ılık su ile durulayıp nemlendirmeniz yeterli olacaktır. Hafta da iki ya da iç kez tekrarlayabilirsiniz.

Ezik Domates Ne İşe Yarar?

Ezik domatesler, en çok kışlık erzak yapımında işinize yarayacaktır. Çünkü kışlık erzaklar için pek çok domatese ihtiyacınız vardır ve bunların çoğu domatesler kaynatılarak, ezilerek ya da rendelenerek elde edilir. Bu nedenle çok fazla ezilmiş domatesiniz varsa asla üzülmemeli ve onları atmamalısınız. İster salça, ister tarhana, isterseniz menemen sosu olarak pek çok kış hazırlığında bu domatesleri zaten kaynatmak sureti ile kullanacaksınız. Ayrıca hızlı yemek olarak da menemen yapımında, domates çorbası yapımında kullanabilir domatesi bir rondoya atarak posası ile birlikte tüketebilirsiniz. Sonuçta son derece sağlıklı bir sebzedir.

Ezilen Domatesleri Kullanılmalı Mı?

Ezilen domatesler vitamin açısından hiçbir şey kaybetmezler bu nedenle gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak uzun süre ezik kalmış ve suyu dışarı çıkmış domateslerin vitaminleri belirli bir süre sonra ölebilir. Bununla birlikte özellikle uzun süre ezik halde kalan domateslerin içerisine toz ve böcekler girebilir, sinekler konabilir. Bu da sağlığı son derece olumsuz etkileyen bir şeydir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.