Kumaş Koltuklarınızı Derinlemesine Temizleyebilirsiniz

0

Koltuklarınız ve kanepeleriniz uzun bir günün ardından rahatladığınız yerdir. üzerine uzanır, ayaklarınızı uzatır, üzerinde atıştırma yaparsınız. Böyle olunca da kanepeler çabuk ve çok kirlenir. Her zaman derin temizlik yapamazsınız ve ama yapmak istediğinizde basit yöntemleri uygulayabilirsiniz. Böylece kanepeniz üzerinde bulunan atıkları ve bakterileri yok edebilirsiniz.

Kumaş tespiti

Kanepeler genellikle çıkarılabilir ve yıkanabilir yastıklara ve minderlere sahiptir. Kanepenin kumaşı da pamuklu veya keten ise o zaman şanslısınız. Çünkü bu doğal madddelerin temizlenmesi çok daha kolaydır. Başlamadan önce koltuğunuzda bulunan etiketi okuyun. Böylece kumaşın nasıl temizlenmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

W: Temizlemek için su kullanın

S: Kumaş üzerine solvent bazlı temizleyiciler kullanmayın.

SW: Su veya çözücü temizleyiciler kullanabilirsiniz

X: Temizlik için sadece elektrik süpürgesi kullanın

Kanepelerin ön temizliği

Önce koltuğunuzda bulunan mindenleri kaldırın ve çıkarılabilir ise çıkarın ve yıkayın. Bu arada koltuğun her yerini önce elektrik süpürgesi ile süpürün. Gerekli olması halinde sert fırça da kullanabilirsiniz.

Kanepenin ahşap bölümlerini bez veya süngerle silin. Ancak renkli bez veya sünger kullanmayın. Ahşap üzerinde renk değişimi olabilir.

Derin temizlik

Kabartma tozunu bol miktarda kanepe üzerine serpin. Kabartma tozu, kanepe üzerindeki kokuları alacağı gibi lekelerin çıkmasını da kolaylaştırır. Eğer kanepe çok kirli ve ciddi bir temizlik gerekiyorsa kabartma tozunun yanısıra kuru doğal halı temizleyiciyi kanepenin üzerine dökün. Bu tozların tüm kanepeyi kapsadığından emin olun. 20 dakika boyunca kanepenin üzerinde bu tozların kalmasına izin verin. Ardından bir fırça ile fırçalayın ve elektrik süpürgesiyle tüm tozları süpürün.

Lekeleri çıkarın

Derin temizliği yaptıktan sonra kanepe üzerinden kalıcı lekelerin olup olmadığını kontrol edin. Eğer kalıcı lekeler varsa o zaman evde hazırlayacağınız kanepe temizleme solüsyonu ile temizleyin. Temizleme yapmadan önce kanepenin küçük bir yerinde test edin. Kumaşa bir zarar vermediğini görünce temizlemeye başlayın. Bir lifi solüsyona batın ve ovarak lekeleri çıkarın.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.