10 Lezzetli Şalgam Suyu Tarifi

0

Şalgam suyu tek başına alınamaz ve hafif acı tadını azaltmak için başka bir meyve veya sebzeyle karıştırılması gerekir. Şalgam suyunu farklı meyve sebzelerle karıştırarak lezzetine doyamayacaksanızı.

Yapılan meyve suyunun derhal tüketilmesi gerekir. Magnezyum bakımından zengin sebze veya meyve suyuyla karıştırılması, içinde bulunan potasyumun etkili bir şekilde emilmesini sağlar. Şalgam yeşillikleri, önemli miktarda A Vitamini ve K Vitamini kaynağıdır.

Bu yazdıklarımız şalgam suyunu denemek için sizi özendirmek için yeterli değilse, aşağıdaki listeye bir bakın.

1. Şalgam Rezene Suyu:
Karışım ½ şalgam, 3 havuç, 1 elma ve 1/2 rezene ampulü. Suyunu çıkarın ve soğutun. Şalgamlı bulgur salatası tarifi

2. Şalgam ve Pancar Suyu:
1 küçük pancar ve 1 küçük şalgamı parçalara bölün. Bir tutam limon ve tuz ekleyin; suyunu çıkarın. Nefis bir bardak pancar ve şalgam suyu servis için hazır.

3. Kalsiyum Suyu:
3 bardak doğranmış şalgam yeşili ve 3 bardak doğranmış yeşil lahananın suyunu çıkarın. Bu, tüm yaş gruplarına uygun, güçlü bir kalsiyum suyudur.

4. Tatlı Kalsiyum Suyu:
3 fincan doğranmış şalgam yeşili ve 3 fincan doğranmış elmayı karıştırın ve suyunu çıkartın. Sabah kahvaltınızla içebilirsiniz.

5. Rootastic Suyu:
1 büyük şalgam, 2 orta pancar, 2 elma, 2 havuç ve 1 parça zencefil kökü suyunu ekstrakte edin. Bu suyu ½ su bardağı hindistan cevizi suyu ile karıştırın. Bu meyve suyunun ne kadar serin ve canlandırıcı olduğunu hissetmek sizi şaşırtacak.

6. Detoks Suyu 1:
Isırık büyüklüğünde brokoli, şalgam yeşili, havuç, kırmızı lahana, kırmızı elma, armut ve kırmızı dolmalık biberi meyve sıkacağında suyunu çıkarın. Şalgam suyu hakkında bilmedikleriniz

7. Detoks Suyu 2:
Kıyılmış ıspanak, pazı, lahana, marul, şalgam yeşili, kırmızı elma, havuç, armut ve zencefilin suyunu çıkarın vesoğuk olarak için.

8. Karışık Meyve Suyu:
Kızılcık, üzüm, şalgam yeşillikleri, marul, armut, kırmızı elmalar, havuç, kırmızı dolmalık biber, ıspanak, pancar bir meyve sıkacağıyla sıkın. Servis yapmadan önce buzdolabında soğutun ve nane ile servis yapın.

9. Havuç-Ispanak-Marul-Şalgam-Maydanoz Suyu:
Beş havuç, üç ıspanak yaprağı, dört marul yaprağı, ¼ şalgam, küçük avuç maydanoz ve ½ tatlılık için taze bir portakal suyunu çıkarın. Güçlü bir karıştırıcıda iki dakike hızlıca karıştırın. Sağlıklı ve besleyici içeceğiniz hazır.

10. Kereviz ve Şalgam Sihri:
Yer elması, armut, kereviz, şalgam, şalgam yeşillikleri suyunu çıkarın. Tüm bu süper malzemeleri bir miktar suyla karıştırıp lezzetli ve serinletici bir içecek hazırlayın.

Evet, bir bardak şalgam suyu yapmak bu kadar kolay! Yaratıcılık şapkanı tak ve şalgamı çeşitli malzemelerle karıştır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.