10 Ortak Pişirme Hataları

0

Yemek pişirmeye karar verdiniz tarifi harfiyen uyguladınız ama yemeğiniz istediğiniz gibi olmadı. Neden böyle olduğunu düşünüyorsunuz… Bazen farkına bile varmadığınız küçük farklılıklar ve hatalar yemeğinizi hayal kırıklığına uğratabilir.

İşte en sık yapılan pişirme hataları…

1. Tavayı aşırı yükleme
Etinizin gevrek bir kabuğa sahip olmasını istiyorsanız, kahverengileşmesi için biraz boşluk verin. Etler aşırı kalabalıksa, haşlanır.

 

 

 

 

2. Yapışmaz tavada et pişirme
Yapışmaz bir tavada et pişiriyorsanız, muhtemelen istediğiniz çıtır kabukları alamayacaksınız. Bunun yerine bir ızgara tavasını veya bir dökme tavayı deneyin.

 

 

 

 

 

3. Makarnanızın suyunu tuzlamamak
Mükemmel makarnayı elde etmek için pişirme suyunu tuzlamanız gerekir. 1 çorba kaşığı kullanın. 300 gram makarna için tuz.

 

 

 

 

 

4. Zeytinyağı ile kızartma
Zeytinyağı, besin değerlerini yüksek sıcaklıkta kaybeder. Ayrıca yanar ve yemeğinizin tadını da mahvedebilir. Zeytinyağlı yiyecekleri kızartmayın. Sadece salatalar için kullanın.

 

 

 

 

 

5. Pişirmeden önce tavayı ön ısıtma yapmamak
Bir üst düzey şef şöyle dedi: ‘Tavanızın yeterince sıcak olduğunu düşünüyorsanız, iki dakika daha bekleyin ve daha sonra pişirmeye devam edin.’

 

 

 

 

 

6. Tavaya donmuş et atma
Etleri pişirmeden önce birkaç saat oda sıcaklığında bekletin. Etleri dondurulmuş halde pişirirseniz, dışı pişmiş gibi görünür ancak iç kısmı çiğ kalabilir.

 

 

 

 

7. Pişirdikten hemen sonra eti yemeyin
Hazır olunca eti yemeyin. Tadının gelmesi için birkaç dakika kalmasına izin verin.

 

 

 

 

 

8. Tüm ürünleri buzdolabında saklamak
Tüm ürünlerin buzdolabında saklanması amaçlanmamıştır. Patates, domates, soğan, sarımsak, mango ve kivi sıcak tutulduğunda daha lezzetli olur.

 

 

 

 

 

 

9. Sürekli yiyeceklerinizi çevirmek
Pişirirken eti sürekli çevirmeniz gerekmez. Tavada bırakın ve çok sık rahatsız etmeyin.

 

 

 

 

 

10. Aşırı kaynamış yumurta
Mükemmel haşlanmış yumurtaları elde etmek için, su kaynamaya başladıktan hemen sonra yumurtaları ocaktan çıkarmanız gerekir. Yumurtaları sıcak suda 10 dakika bekletin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.