Yumurtalı Taze Fasulye Kavurması

0

Fasulye Kavurması Hangi Yöreye Aittir?

Yaz aylarında zeytinyağlısı, etlisi, kavurması oldukça fazla tüketilen fasulyenin, tüm yörelerde kullanıldığı bilinmektedir. Fakat zeytinyağlı yemekleri ile özdeşleşen Akdeniz mutfağında daha çok zeytinyağlı fasulye hazırlanır. Taze fasulyenin değişik cinsleri bulunmaktadır. Ayşe kadın fasulye en lezzetli cins olarak bilinir. Vakti olanlar için pazarlarda satılan fasulye, günlük geldiği için daha tazedir.Karadeniz usulü taze fasülye turşusu

Fasulye Kavurması Kaç Kaloridir?

Fasulye A,B,C ve K vitaminleri açısından zengin bir besindir. Ayrıca fasulye sebzesinde; kalsiyum, fosfor, potasyum, demir mineralleri ve bol miktarda lif bulunur. Fasulye, yaz mevsiminde yeşili, kış mevsiminde kurusu kullanılan besleyici bir besindir. İçinde bol miktarda yumurta bulunan fasulye kavurmasının kalori oranı biraz yüksektir. Ramazan sofralarında hazırlaması kolay ve besleyici olan bu yemek pişirilerek; pilav ve et türleri ile birlikte servis edilebilir. Ekmek ile yenmediğinde fasulye kavurması kilo yapmayacak ve uzun ramazan günlerinde, tok tutacaktır. Orta boy bir porsiyon fasulye kavurması yaklaşık olarak 170 kaloridir. Diyet yapanların, fasulye kavurmasında zeytinyağı kullanarak ve yumurta miktarını düşürerek,fasulye kavurma hazırlaması mümkündür. Kışlık taze fasülye nasıl hazırlanır?

Fasulye Kavurması İçin Malzemeler

  • 1 Kilo taze fasulye (seçilen fasulyenin cinsi yemeğin lezzeti açısından çok önemlidir)
  • 1 adet kuru soğan
  • 5 adet yumurta
  • İsteğe göre yarı yarıya tereyağı ve zeytinyağı karışımı
  • 1 adet domates
  • Tuz, kırmızıbiber, karabiber ve isteğe göre değişik baharatlar

Fasulye Kavurmasının Yapılışı

Kenarlarındaki çöplü kısımlarının çıkartıldığı fasulyeler, bir bıçak veya elle 10 cm ebatlarında kopartılır. 1 kilo fasulyenin tamamı bu şekilde kırılmalıdır. Süzgeçli bir kapta yıkanarak bir kenarda bekletilir. Fasulye kavurması yapmak için tencereye bir adet soğan ince olarak doğranır. Soğanlar, yağ ilave edilerek, ateşte pembeleştirilir. Kenarda suyu süzülen fasulyeler, soğanların üzerine katılarak, ateş iyice kısılır. Yemek kendi buharı ile suyunu yavaşça çekmelidir, Yaklaşık bir saat kavrulan fasulyelerin üzerine önce tuz, kırmızıbiber, karabiber katılarak, bir adet kabuğu soyulmuş ve küçük doğranmış domates ilave edilir. Domates ile 5 dakika daha kavrulan fasulyeye, sırası ile 5 yumurta kırılır. Arzuya göre yumurtalar toplu olarak veya karıştırılarak fasulye kavurması hazırlanabilir. Kırılan yumurtalar da piştikten sonra yemeğin altı kapatılır. Servis yaparken yumurtaların üzerine karabiber serpmek yemeğin şık görünmesini ve daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Hazırlaması kolay ve besletici olan bu yemek, çalışan ve yemek hazırlamaya vakti olmayan bayanların işini kolaylaştıracaktır.


Share.

About Author

Comments are closed.