2 Farklı Light Kek Tarifi

0

Diyet yapanlar için en zorlayıcı konulardan birisi de tatlılar. Özellikle kadınlar için bazen tatlı krizlerine karşı koymak mümkün olmayabilir. Ancak bu krizleri daha az zararla atlatmak için ufak birkaç hile yapılabilir. Bu hilelerden birisi de light/diyet kekler. Biz de sizin için 2 ayrı light kek tarifi hazırladık.

Elmalı Light Kek

Malzemeler

1 tane elma

½ paket kabartma tozu

Yarımşar çay bardağı esmer şeker, az yağlı süt ve ceviz (esmer şeker yerine 2 kaşık toz tatlandırıcı da kullanabilirsiniz)

1 çay bardağı tam buğday unu ya da kepekli un

1 adet yumurta

İki çay kaşığı tarçın

Kek kabı ve sızma zeytinyağı

Yapılışı

Cevizler damak zevkine göre uygun büyüklüğe gelene dek dövülür. Ardından esmer şeker ve yumurtanın tamamı birbirine iyice karışana dek çırpılır. Ardından içerisine tüm malzemeler eklenir ve hamur yoğurulur.

Hamur hazır edildikten sonra ise içerisine kalın şekilde rendelenmiş elma eklenir ve son kez hamur yoğurulur. Hazırlanan hamur yağlanmış bir kek kalıbına dökülür ve önceden ısınmış bir fırında 180 derecede 20-25 dakika kadar pişirilir. Kekin üzeri de kızardığı zaman fırından çıkarılarak alınır.

Havuçlu Light Kek

Malzemeler

2 tane orta boy havuç

½ paket kabartma tozu

Yarımşar çay bardağı esmer şeker, az yağlı süt ve fındık (esmer şeker yerine 2 kaşık toz tatlandırıcı da kullanabilirsiniz)

1 çay bardağı tam buğday unu ya da kepekli un

1 adet yumurta

İki çay kaşığı tarçın

Kek kabı ve sızma zeytinyağı

Yapılışı

Elmalı Light Kek tarifinde olduğu gibi yine fındıklar istenilen ölçüye göre dövülür. Aynı şekilde hamur yoğurulur ve içerisine havuçlar ve fındıklar da eklenir. Havuçları yıkamaktan ziyade dış yüzeyini bıçakla sıyırmak daha lezzetli ve sağlıklı olacaktır.

Afiyet olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.