4 Kolay Adımda Soğan Tozu Nasıl Yapılır?

0

Mutfakta işlerinizi kolaylaştırmak ve yemeklerinize lezzet katmak için soğan tozu kullanıyorsanız, evde sadece 4 adımda kendi doğal soğan tozunuzu yapabilirsiniz.

Soğan tozu, soğan doğramak için zaman kaybetmek istenilmediğinde ya da yemekte soğan sevmeyenler için çok kullanışlıdır. Soğan tozunu, soğan ekleyerek yapabileceğiniz tüm yemeklerde kullanabilirsiniz. Hazır satılan soğan tozlarında katkı maddeleri bulunur. Bunun yerine evde doğal soğan tozunuzu kendiniz yapabilir ve her zaman elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Ev yapımı soğan tozuyla ilgili harika olan şey, kişisel beğeninize göre özel olarak üretilebilmenizdir. Kırmızı, beyaz veya sarı soğanlardan damak zevkinize uygun soğanı kullanabilirsiniz. Ya da, çeşitli soğan türlerini karıştırıp eşleştirebilirsiniz!

Soğan tozunu nasıl yapacaksınız?
Soğan tozu yapmanın ilk adımı ve en önemlisi kurutma işlemidir. Sebze kurutmak için bir dehidratörünüz yoksa, fırın ya da güneş de kurutma işlemi için yeterli olacaktır.

Kurutma işlemi ile soğanın içinde tüm suyunun gitmesi gerekir. İşte evde soğan tozu yapmak için adımlar:

Kabuk soyma
Soğanlarınızın kabuklarını dikkatlice çıkarın. Kırmızı, beyaz veya sarı hangi soğan türünü kullanacağınız tamamen size kalmış. İsterseniz farklı türden soğanları karıştırarak da soğan tozu yapabilirsiniz.

Dilimleme
Keskin bir bıçakla çok sayıda soğan halkası yapın. Onları mümkün olduğunca ince dilimlediğinizden emin olun, çünkü ince soğan dilimleri daha hızlı kurur.

Kurutma
Mutfağınızda bir dehidratörünüz varsa, ince soğan halkalarını kurutmak için kullanın. Yoksa, soğanlarınızı kurutmak için bir fırın da kullanabilirsiniz. Sadece 65 C°’de fırını ısıtın. Fırın ısındığında, fırın tepsisine önce alüminyum folyo yerleştirin, üzerine de soğan dilimlerini koyun. Yaklaşık 3 ila 4 saat düşük sıcaklıkta soğan dilimlerini pişirin.

Toz haline getirme
Suyu iyice giderek kuruyan soğan halkalarını bir süre soğumaya bırakın. Sonra, onları toz haline getirmek için bir mutfak robotu veya kahve değirmeni kullanabilir, ya da havanda ezebilirsiniz.

Hazırladığınız soğan tozunu hava geçirmeyen bir kaba aktarın ve mutfağınızda serin, kuru bir yerde saklayın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.