5 Dakikada Salatalık Turşusu Yapın

0

Turşu sever misiniz, fakat onları kendiniz yapacak kadar sabrınız yok mu? Ev yapımı turşu yapmak için basit bir yol iki dakikadan daha az bir sürede olsaydı ne olurdu? Gerçek olamayacak kadar iyi.. Bu süreçte şırınga kullanmanız gerekiyor. (Hızlı turşu nasıl yapılır?)

Şırınga işlemi, salatalığın hücre duvarlarını çökertmek ve membranları parçalamak için negatif basınç için kullanılıyor, suyun dışarı çıkmasına ve sirke tuzlu suyun içerisine girmesine izin veriyor.

aninda-tursu3

İnce dilimlenmiş turşular şırınganın içine yerleştirilir, sonra salatalıkların üzerini örtecek kadar tuzlu su çekilir. Parmağınızı şırınganın ucunun üzerine koyarak kısmi vakum oluşturarak salatalıkların tuzlu suyun lezzetini almasını sağlayın. (Turşu suyunu asla dökmemeniz için 9 neden)

Test Yöntemi
Bu sistemi test ederken beyaz sirke, şeker, tuz, kimyon ve zerdeçalı karıştırarak bir salamura hazırladık.
Salatalıkları dilimledik, onları oldukça ince tutmaya çalıştık. Sonra şırınganın arka pistonu kaldırın birkaç salatalık parçasını koyun.

aninda-tursu2

Sonra şırınganın ucuyla hazırladığınız salamura suyunu çekin. İçindeki salamura suyunu birkaç kez çekin ve sonra dışarıya bırakın. 5 dakika içinde salatalıkları şırınganın içinde çıkardığınızda turşunuz hazır olacaktır. (Ev yapımı turşuya lezzet vermenin püf noktaları)

Sadece birkaç dakika sonra tadına baktığınızda mükemmel bir turşu ile karşılaşacaksınız.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.