Ağaç Kavunu Reçeli Nasıl Yapılır?

0

Bir çok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen ağaç kavununun reçeli Osmanlı döneminde yemeklerde padişahlara sunulmak için hazırlanırmış. Hazmı kolaylaştıran, bronşite iyi gelen ağaç kavunu reçeli için gerekli olan malzemeler:

1 ) Bir kişi için 1 adet olacak şekilde 4 adet orta boy ağaç kavunu

2 ) Adet başına 1 kg olacak şekilde şeker

3 ) 1 adet limon

4 ) 3 adet 1 kg lik kavanoz

5 ) Kur Karanfil

Kavun reçelinin yapılışı

1 ) Önce kavun reçelleri bir soyacak yardımıyla ince ince soyularak kabuklarından temizlenir.

2 ) Soyulmuş olan kavun reçelleri ikiye bölünerek içleri düzgün bir şekilde temizlenir. Temizlendikten sonra ağaç kavunları istediğiniz büyüklükte ve geometrik şekillerde kesilerek hazır hale getirilir.

3 ) Hazır hale gelen ağaç kavunu parçaları acı suyunu bırakması için su dolu kaba konularak 1 gün bekletilir. Ertesi gün içinde bulunan su değiştirilir ve 3 gün bu işleme devam edilir. Sonra gün içinde 2 saate bir suyunu değiştirerek içinde barındırdığı bütün acı suyunu bırakması sağlanır.

4 ) Acı suyunu bırakan ağaç kavunlarını kaynayan su içine atıp iyice kaynatarak özünde kalmış olabilecek acı suyunu dışarı atmasını ve yumuşamasını sağlayın.

5 )  Reçel şerbetini yapacağınız kabın içine su, şeker ve ağaç kavunlarını atıp kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Yavaş yavaş kaynayan reçel kıvamını buldukça ağaç kavunları daha fazla yumuşayacaktır.

6 ) Yumuşamış ve kıvamını bulmuş olan ağaç kavunlarının üzerine önce limonun kabuğunu rendeleyerek ekleyin ve 5 dakika yavaş yavaş karıştırın. Sonra limonun suyunu karışımın içine dökün, kurutulmuş karanfilleri de ekleyin ve 1 saat kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. 1 saatin sonunda reçeli ocaktan indirin ve sıcak sıcak kavanozlara doldurun. Kavanozları ters çevirerek havluya sarın, soğumaya bırakın.

7 ) Soğuduktan sonra  bir tabağın içine ağaç kavunu reçelinizden biraz döküm. Reçelin üzerine isteğinize göre badem parçaları, ceviz içi, yada fındık parçaları ekleyerek servis edin. Bu şekilde servis ettiğinizde harika olan tadına muhteşemlik katmış oluyorsunuz . Afiyet olsun.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.