Akdeniz Sofralarının Vazgeçilmez Lezzeti Humus

0

Ortadoğu kökenli bir mezedir Humus.. Ortadoğu ülkelerinde sıklıkla yenilen bu yemek gelişen zamanla Akdeniz ülkeleri tarafından da beğenilerek sofralarda yerini almıştır. Hatta Batı sofralarında bile kendi kültürünü kabul ettirmiştir. Her türlü yemek ve aperatiflerin yanında kolayca tüketilen Humus damak tatlarının vazgeçilmezleri arasındadır.

Damaklarınıza uygun lezzetli bir Humus yapmanın inceliklerini belirtmeden geçmemek gerekiyor. Humus’un ana malzemesi kış aylarında ülkemizde çok tüketilen Nohut’tan yapılmaktadır. Mutfak kilerlerinde bulunan Nohut’un bir gün öncesinden suya bırakılarak yumuşamasını sağlamak gerekiyor. Islanan Nohut daha sonra bir tencereye alınarak kıvamına gelinceye kadar haşlanır. Haşlanan Nohutların bir cam kase içerisinden alınarak kabuklarının tek tek soyulması Humus’un en önemli özelliğidir. Bu sayede Humus’u daha kolay ve pratik yapılır bir hale getirebileceksiniz.

Kullanılacak Malzemeler:

750 Gr. Nohut

2 Diş Sarımsak

1 Çay Kaşığı Kimyon

1,5 Çay Bardağı Limon Suyu

3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

½ Su Bardağı Tahin

4 Çorba kaşığı Su

1,5 Çay Kaşığı Tuz

Yapılışı:

Nohutlarınızı bir gün öncesinden suya bırakıp bekleterek iyice ıslanmasını sağlayın. Beklettiğiniz nohutların suyunu süzüp tekrar bir tencereye koyup haşlayın. Haşlanan Nohutları tencereden başka bir kaba alın tencerede kalan suyu dökmemeniz tavsiye olunur. Bu suyu Nohutlarınızı ezerken ilave ederseniz hem daha kolay ezilmesini sağlarsınız hem de ezilen nohutlara lezzetli bir tat vermiş olursunuz. Nohutlarınızı tahta bir kaşık yardımıyla ezmeye devam edin. 1/2su bardağı Tahin’i ve 1,5 çay bardağı Limon Suyunu Blender içine alın 2-3 dakika kadar karıştırın. Bu işlemi yaptıktan sonra karışımı tahta kaşıkla 1 dakika kadar karıştırın. Bunu yapmanız halinde karışım daha yumuşak bir duruma gelmiş olacaktır. Daha sonra 3 yemek kaşığı Zeytinyağı, 2 diş ezilmiş Sarımsağı, 1 çay kaşığı Kimyon’u ve 1,5 çay kaşığı Tuzu bu karışımın içine koyun. Yaklaşık hepsini 1 dakika kadar karıştırın. Püre halindeki Nohutlarınızı bu karışıma ilave edin. Bir süre daha karıştırmaya devam edin. Karışımın pürüzsüz bir halde olmasını sağlamak için 4 çorba kaşığı Suyu azar azar ilave ederek Humus kıvamına gelene kadar karıştırın. Humusunuzu bir servis tabağına alarak üzerine kızdırılmış yağ gezdirin. Üzerine tercihte bulunacağınız Maydanoz veya Nane serpiştirerek servise hazır hale getirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.