Alabaş ile Yapabileceğiniz Sağlıklı Ve Kolay Yemekler

0

Değişik görüntüsü sebebiyle uzay gemisi veya cehennem topuzu olarak da adlandırılan Alabaş, uzmanlara göre bir sağlık kaynağı. Böyle güzel nitelikle özellikleri sebebiyle Alabaş artık çok üretiliyor ve tüketiliyor. Tüketimin artmasıyla da Alabaş artık farklı pişirme şekilleriyle sofralarda yer alıyor.

Alabaş çok yönlü bir sebze. Böyle olduğu için de salatadan, çorbaya kadar çok farklı şekillerde tüketilebiliyor. Alabaş, küçük ve taze ise o zaman çiğ olarak tüketilmesi en güzelidir. Çiğ olarak elma gibi yenebilir veya salatalara ilave edilebilir.

Alabaş’ın ucunda yeşillikleri de varsa onları da kesinle alın. Bu yeşillikleri sote ve buğlamalarda kullanabilirsiniz. Mükemmel lezzet vericidir.

İlgili: Alabaş her mutfakta olması gereken bir sebze

Alabaşı kullanmadan önce kabuklarını sebze soyucu ile soyabilirsiniz.

  1. Çiğ Yiyin

Alabaşlar çiğ olduklarında şalgam ile turp gibi, hafif gevrek ve hafif baharatlıdır.  Salatalara rendeleyerek koyabilirsiniz. Bunun dışında lahana salatasına ilave edilebilir veya kendisini rendeleyerek salata yapabilirsiniz. Biraz yağ ve tuz ilave etmeniz yeterli olacaktır.

  1. Çorba yapın

Sebze çorbalarının içine kesinlikle koyabilirsiniz. Baharatı ve krem gibi dokusuyla çorbalarına eşsiz bir lezzet katacaktır. Alabaş’ı kremalı olarak yaptığınız tüm çorbalara, örn. patates, brokoli ve mantar çorbalarınızın içine kesinlikle koyabilirsiniz.

  1. Kızartın

Alabaş’ın baharatlı tadı sebebiyle çocukların çok fazla sevecekmleri ve isteyecekleri bir sebze değildir. Çocukları Alabaş’ın lezzetine alıştırmak için harika bir yol var. Alabaş’ı rendeleyin ve bir yumurta, un ve galete unu ilave edin. Biraz da yağ karıştırın. Bir tavada iyice kızartın. Çocuklarınızın çok seveceği bir lezzet olacaktır.

  1. Kavrurun

Alabaş’ın fırında pişirebilirsiniz. Ya da tavada karamelize edebilirsiniz. Patates ve patlıcan gibi et yemeklerinizin yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz.

  1. Haşlayın

Alabaş’ı haşlama olarak bir çok şekilde kullanabilirsiniz. Makarnann içine, karıştırabilirsiniz. Ayrıca krema ve baharatlarla karıştırarak, püresini yapabilirsiniz.

İlgili: Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler


Paylaş.

About Author

Comments are closed.