Ananas Nasıl Kesilir?

0

Eskiden ülkemizde çok fazla bulunmayan, bulunsa da oldukça pahalı tropikal bir meyve olan ananası artık marketlerde, semt pazarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Marketlerde ananas kesme makineleriyle kolayca yapılan kesme işlemini evde yapmak çok zor gibi görünebilir. Kestiğinizde ise, doğru yöntemi bilmediğiniz için meyvenin yenilebilen kısımlarını ziyan etme ihtimaliniz de yüksektir. Şimdi size ananası evde nasıl kolay ve ziyan etmeden kesebileceğinizi anlatacağız.

Ananası en iyi şekilde kesmek için aşağıdaki basit adımları izleyin.

İhtiyacınız olanlar sadece bir tahta, büyük, keskin bir bıçak ve ananas!

Birinci adım

Yaprakların başladığı noktanın yaklaşık 2-3 santim altından keserek alın.  Hayatınıza ananas eklemeniz için 3 neden

İkinci adım

Ananas üstten kestikten sonra şimdi sıra ananasın alt kısmında. Ananasın alt kısımını da 2-3 santim kadar keserek ayırın.

Üçüncü adım

Meyveyi dik hale getirin. Ananasın kenarlarını, kabuklarını hafifçe yukarıdan aşağıya dilim dilim temizleyin. Burada dikkat etmeniz gereken, çok ince keserseniz, kabuklar meyvenin üstünde kalacaktır. Çok kalın keserseniz de, meyvenin bir kısmı çöpe gidecektir. İlk kabuğu kestikten sonra gerekli inceliği tespit edebilir, ona göre kesebilirsiniz.

 

Dördüncü adım

Dış kabukları çok kalın kesmediğiniz için ananas üzerinde göz göz kahverengi kesilmesi gereken yerler kalacaktır. Bıçak yardımıyla bütün halde değil de, sadece o alanları keserek çıkarın.  Kurutulmuş ananas çiçekleri nasıl yapılır?

Beşinci adım

 

Ananası yan koyarak istediğiniz kalınlıkta dilimlere ayırabilirsiniz.

Altıncı adım

Ananas dilimlerinin ortasındaki sert çekirdeği bıçak yardımıyla çıkarabilir ya da zaten parçalara ayıracaksanız bu esnada çıkarabilir ya da dilim halinde yiyecekseniz kenarları tüketip orta kısmı atabilirsiniz.

Ananası seçerken yapraklarının koyu yeşil olmasına ve meyvenin altında küf olmamasına dikkat ederseniz, daha lezzetli bir ananas yiyebilirsiniz. Aldığınız ananas tatsız çıktıysa sakın atmayın


Paylaş.

About Author

Comments are closed.