Antibakteriyel Sabunların Zararları

0

Son yıllarda belki de bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkan antibakteriyel sabunlar insan sağlığına yarardan çok zarar veriyor. Hijyen konusunda devrim olarak nitelendirilen bu sabunlar kısa vadede hijyen sağlıyorlar. Ancak uzun süreli kullanımının insan sağlığına ciddi anlamda olumsuz etkileri olduğu belirlendi. Antibakteriyel sabunların içeriğinde bulunan triclosan ve tricarbon adı verilen iki kimyasal madde sağlığı tehdit ediyor. Bu madde sabunlardan başka diş macunlarında, bazı deterjanlarda, deodorantlarda, traş losyonlarında bile kullanılıyor. Bu nedenle bu gibi kişisel hijyen malzemelerini satın alırken içeriğindeki maddeler dikkatle incelenmeli ve tricarbon ve triclosaniçeren ürünlerden uzak durulmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanan antibakteriyel sabunların ülkemizde tüketimine hala devam ediliyor. Triclosan denilen kimyasal maddenin su ile teması sonrasında zehirli bir kloroform gazı ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Bu gazın solunum yoluyla ya da deri ile teması ile vücuda alınması kanser riskini arttırır, depresyone neden olur ve çeşitli karaciğer hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur.

Tricarbon ve triclosan kimyasallarının hormonlar üzerinde de olumsuz ve bozucu etkileri olduğunu da göz ardı etmemek gereklidir. Bu kimyasalların vücuttan atılmaları çok yavaş olmaktadır. Uzun süre antibakteriyel sabun kullanılırsa troid hormonu salınım seviyelerinde azalmalar ortaya çıkmaktadır. Bu iki kimyasalın yapıları östrojen ve testesteron hormonlarına benzemektedir. Bu nedenle uzun süreli kullanımlar sonucunda erken meme gelişimi gözlenmiştir. Erkeklerde sperm kalitesini bozduğu ve sperm sayısını azalttığı gözlenmiştir. Ayrıca meme kanseri oluşumu tetiklediği ve var olan meme kanserlerinin de seyrini olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.

Antibakteriyel sabunların yaygın kullanımları sonucu kanalizasyon sistemleri ile sulara ve dolayısıyla doğaya da karışan bu kimyasal maddeler doğadaki canlıların da vücutlarına geçmekte ve insanlar bu canlıları tükettiğinde bu maddeleri oral olarak yine vücutlarına almaktadırlar. Bu iki kimyasal ajanın ekolojik dengeyi de bozucu etkisi olduğu unutulmamalıdır. Anne sütüne de geçebilen bu kimyasalların insan sağlığı üzerinde küçümsenmeyecek derecede olumsuz etkisi vardır.

Kas ve iskelet sistemi üzerinde de olumsuz etkileri bulunan tricarbon ve triclosanın alerjik etkilerinin de olduğu gözlemlenmiştir.

Bakterileri uzaklaştırmak, onlardan korunmak ve hijyen amaçlı kullandığımız antibakteriyel sabunların etkili olduğu bakterilerin zamanla bu maddelere karşı direnç kazandığı da bir diğer önemli hususlar arasındadır. Uzun süreli antibakteriyel sabunları kullanmanın faydasından çok zararları vardır. Bakterilerin bu kimyasallara direnç kazanmalrından sonra antibakteriyel sabun kullanmanın gereksiz olduğunu belirtmeye ayrıca gerek yok. El hijyeni normal sabunlar ile yirmi saniyelik bir zaman içerinde sağlanabilmektedir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.