Aralık Ayı Meyve, Sebze ve Balıkları

0

Soğuk algınlıklarının en çok göründüğü aylardan biridir. Bunun için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. Aralık ayında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için Ispanak, baklagil, et, yoğurt, muz, elma ve kuruyemişleri bol tüketin. Ayrıca Aralık ayında Portakal ve Greyfurtun en bol olduğu dönemlerden biridin. C vitamini açısından çok zengin olan bu iki meyveyi isterseniz soyarak yiyin, isterseniz sıkarak sularını içebilirsiniz.

İnsan vücudu C vitaminini üretemez. Bundan dolayı C vitamini dışarıdan yiyeceklerle alınması gerekir. C vitamini vücut ve cilt sağlığı için çok önemlidir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır, gençliği ve esnekliği sağlayan kollajenin yapımında önemli rol oynar.

Aralık ayında yiyebileceğiniz sebzeler:

Balkabağı, lahana, yerelması, pırasa, brüksel lahanası,karnabahar, ıspanak, kereviz, havuç, pazı, kara lahana.

Özellikle kereviz, A ve K vitamini açısından çok zengin bir sebzedir. K Vitamininin en önemli faydası, kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır.

Aralık ayında tüketmenizi önereceğimiz bir başka sebze ise yer elmasıdır. İçinde nişasta ve şeker olmadığı için rahatlıkla tüketilebilir. Ayrıca kalorisi de çok düşük olduğu için diyet yapanlar tarafından pişmiş veya çig olarak yenilebilir.

Aralık ayında yiyebileceğiniz meyveler:

Meyve: Elma, mandalina, portakal, nar, armut, muz, kivi, kestane, greyfurt, ayva, Trabzon hurması.

Trabzon hurması, B1, B2, B3 ve C gibi çeşitli vitaminler ve askorbik asit içermektedir. Trabzon hurması iyi bir İdrar söktürücüdür. Kış aylarında balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığına karşı şifa verir.

Aralık ayında yiyebileceğiniz balıklar:

Balık: Uskumru, Lüfer, Palamut ve Torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi tüketilebilir. Tekir bol bulunur. Eğer seviyorsanız, torikten lekarda yapabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.