Avokado Hızlı Bir Şekilde Nasıl Olgunlaştırılır?

0

Marketlerden aldığımız avokadolar genellikle çok sert bir şekilde satılıyor. Bunun nedeni avokadonun daha uzun süre dayanmasının sağlamaktır. bunun için hamken ve çok sert bir haldeyken toplanıyor. Bunun için markette veya manvada uzun süre beklemediği sürece olgun avokadoya denk gelme şansınız pek yok.

 

Peki bu satın aldığınız ve yumuşaması için 4-5 gün gereken avokadoyu hızlı bir şekilde yumuşatmak ve kullanmak için ne yapabilirsiniz?

 

Olgun avokado ele yumuşak gelmesinden anlaşılabilir, rengi parlak yeşilden daha koyu bir yeşile dönüşür ve sap kısmının olduğu tepeye bastırdığınızda kolaylıkla ezilir.

 

Avokadonun olgunlaşması nasıl hızlandırılır?

Genellikle avokadalar sert olduğu için alışveriş sırasında birkaç adet alınıyor ve evde olgunlaşması için beklemeye bırakılıyor. Eğer kullanmak için sizin de aceleniz yoksa evde oda sıcaklığından bırakabilirsiniz. Ya da avokadoyu aldınız ve ne zaman kullanacağınızı bilmiyorsanız o zaman da daha uzun süre bozulmadan saklamak için buzdolabında bekletin. Bu yöntem avokadonun daha uzun sürede olgunlaşmasını sağlayacaktır.

 

Ya da satın aldınız ve bir gün sonra yumuşayıp kullanılabilecek hale gelmesini istiyorsunuz. O zaman ham avokadoyu alın ve bir elma ile birlikte bir gazete kağıdına sarın. Gazeteye sarılı olarak oda sıcaklığından bir bir gün bekleyen avokadonun yumuşadığını göreceksiniz. Avokadonun yanına koyduğunuz elma olgunlayma sürecini çok hızlı bir şekilde arttırıyor.

 

Eğer aceleniz yoksa avokadolar 3-4 gün içinde kendi halinde oda sıcaklığında olgunlaşacaktır. Olgunlaştırdınız ama o gün kullanmaktan vazgeçtiniz o zaman da buzdolabının sebzeliğinde 2-3 gün saklayabi


Paylaş.

About Author

Comments are closed.