Avokadodaki Kahverengi Bölümler Yenir mi?

0

Bir avokadoyu kestiğinizde, mükemmel bir olgunluk için bekletmiştiniz şimdi kestiniz ve iç kısmı biraz kahverengiye dönmeye başladığını görüp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Durun hemen atmayı düşünmeyin. Görünümü sizin istediğiniz gibi olmayabilir ama gerçek şu ki, aslında yemek hala güvenli. Avokado çekirdeği nasıl tüketilir, faydaları nelerdir?

Avokado’nuz kestikten veya bir kaseye koyup ezdikten sonra kahverengileşirse olan tek şey kimyasal bir reaksiyondur: Meyvenin eti havadaki oksijenle etkileşime girdiğinde melanin üretir. Aynı şey bir elmayı dilimlediğinizde de olur.

Elbette, parçalar o kadar net olmayabilir ama yine de güvenle yiyebilirsiniz. Bu, avokadonuzun kendiliğinden bozulmaya başladığının bir işareti değildir, bununla birlikte gıdadaki kahverengi rengi genellikle kötü giden bir işaret olarak ilişkilendiririz.

Tabii ki, en iyi kararınızı kullanmanız gerekir. Avokadoyu bir hafta dışarıda bıraktıysanız ve tamamen kahverengimsi ve yumuşaksa evet, muhtemelen artık yeme zamanını kaçırmış olabilirsiniz. Eğer bir sosta kullanacaksanız tamamen olgunlaşmış bir avokadoda hafif bir renk değişimi görmeye başlarsanız, o zaman kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, gerçek rengini kaybettiği için iştah açıcı olmadığı fikrini aşmak. Rengi daha uzun süre korumak isterseniz ve olgunlaşma süresini yavaşlatmak için avokado üzerine biraz limon suyu sıkın. Avokado yaprağı çayı nasıl yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.