Ayva Kurusu Nasıl Yapılır?

0

Ayva kurusu, Ayva mevsiminde tüketilen soğuk algınlığı ve öksürüğün olduğu dönemlerde sizi zinde tutarak vücudun gücünü arttıran bir meyvedir. İster taze ayva isterseniz ayva kurusu tüketin. Taze halini her dönem bulmanız mümkün olmadığı için ayva kurusu yaparak her dönem elimizin altında bulundurabiliriz.

Her an mevsiminde toplanarak doğal ortamlarda kurutarak ayva kurusu istediğiniz anda tüketeceğiniz bir yiyecektir. İlgili: Ayva ve ayva yaprağının faydaları

İşte ayva kurusu yapılışının tarifi
Ayvaları soğuk suyla yıkayınız soğuk suyla yıkamanın sebebi ayvaların kararmaması içindir. Ayvaların kabuklarını soymadan kurutmanız da fayda vardır. Kabuklarında bulunan lif oranını azaltmamış olursunuz.

Ayvaları arzuya göre yuvarlak yuvarlak yada elma dilim şeklinde doğrayın. Temiz bir alana serdiğiniz örtünün üzerine dilimlediğiniz ayvaları serin. Ayvaları sererken üst üste gelmemelerine dikkat edin. Üst üste gelen ayvalar birbirine yapışıp yeterince kurutulamazlar. Eğer kısa bir sürede sonuç almak istiyorsanız örtünü yerden yüksek bir yere koyun. Böylece daha çok hava aldığı için kuruma işlemi daha hızlı olacaktır. İlgili: Ayva jölesi tarifi

Bu doğal yöntemi kışın yapmak pek mümkün olmadığı için fırında ayva kurusu yapmak daha kolaydır. Ayvaları yıkayıp istediğiniz gibi dilimleyin. Orta kısmını ve çekirdeklerini mutlaka çıkarın. Fırın tepsisine tek sıra halinde dizin. Fırını en düşük sıcaklığa ayarlayın ve tepsiyi yerleştirin. Her yarım saatte bir fırından tepsiyi çıkarın ve ayva dilimlerini ters çevirin.

Ayvalar kıtır kıtır oluncaya kadar bu işleme devam edin. Ardından ayvaları fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. Soğuyan ayvaları hava almaz bir kapta istediğiniz kadar saklayabilirsiniz. İlgili: Fırında meyve kurutması nasıl yapılır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.