Ayva Sirkesi

0

Üzüm sirkesi ve elma sirkesine alternatif olarak, artık salatalara sos olarak ayva sirkesi de kullanılmaya başladı. Günümüzde Türk mutfağında yaygınlaşan ayva sirkesi, mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış bir salataya farklı bir aroma katabilmektedir. Ayva sirkesi, üretildiği ayma meyvesi nedeniyle kullanıldığı tariflerde tatlı ve hafif bir ekşi tat bırakabilmektedir.

İlgili: Sirke anası nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl saklanır?

Ayva sirkesi besin değeri
Ayva sirkesi, içeriğindeki bileşenlerden dolayı özellikle kolesterol ve diyabet hastalarının tüketimi için alternatif sirkelerden biridir. 100 gramlık bir porsiyonda yüksek miktarda bulunan kalsiyum ve demir mineralleri, gelişim çağındaki çocuklar için faydalıdır. Bunun yanı sıra ayva sirkesi, A vitamini ve potasyum yönünden zengin bir sirke çeşididir.

Yine de tüm sirke çeşitleri gibi ayva sirkesi de mayalı olduğundan dolayı mide rahatsızlığı bulunan kişiler, sirke kullanımında dikkatli olmalıdır.

İlgili: Evde üzüm sirkesi nasıl yapılır?

Ayva sirkesinin faydaları nelerdir?
– Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.

– Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelerek öksürük ve balgamı keser.

– Kötü kolesterolü düşürebildiği için damar sertliğine karşı koruyucudur.

– Ayva sirkesi, varis tedavisinde etkilidir.

– Cinsel gücü ve isteği artırdığı bilinmektedir.

– Hazımsızlığı gidererek mide ve bağırsaktaki zararlı mikroorganizmaları temizler.

– Ayva sirkesi vücudu zinde tutarak, bitkinlik ve yorgunluğu önler.

– Ağız kokusunu gidererek diş ve diş eti sağlığını korumada yardımcıdır,

– Cilt ve saçı güçlendirerek daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

– Baş dönmesi, ateş ve mide bulantısını geçirerek tansiyonu düşürmede etkilidir.

İlgili: Elma sirkesi nasıl yapılır?

Ayva sirkesi yapımı
Temizlenen ayvaların saplarını ve çekirdeklerini de ayırıp küçük küçük doğrayınız. Büyük bir tencereye ayvaları koyunuz ve üzerine de 2 litre su ekleyiniz. Ayvalar iyice yumuşayana kadar kısık ateşte pişiriniz. Ayvalar yumuşacık olduktan sonra, altını kapatınız ve soğumaya bırakınız. Daha sonra, ayvaları kepçe yardımıyla cam bir kavanoza yerleştiriniz. Ayvanın tencerede kalan tüm suyunu da ekleyiniz.
Kavanoza ayva ve suyunu koyduktan sonra, üzerine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu, 1 fincan doğal elma sirkesi ekleyiniz. Ayva sirkesinin yapımında kullanılan elma sirkesi mutlaka doğal olmalıdır. Ayva sirkesi için gereken bütün malzemeler bir araya geldikten sonra tahta kaşıkla karıştırınız.
Kavanozun üzerini tülbentle kapatıp, serin ve güneş almayan bir yerde saklayınız. Kavanozu, her gün düzenli olarak tahta kaşık yardımıyla karıştırmalısınız. Ayva sirkesinin tamamen hazır hale gelmesi 3 ya da 4 haftayı bulacaktır. Bu süre boyunca, kavanozu karıştırmaya devam ediniz.

Sürenin sonunda, kullanıma hazır hale gelen ayva sirkesini süzerek, kendi kaplarına alabilirsiniz. Mutlaka serin bir yerde saklayınız. Doğal ayva sirkesini, gönül rahatlığıyla kullanabilir; sevdiklerinize hazırladığınız sofralarda lezzetine varabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.