Baharatlar Yararları İçin Nasıl Kullanılmalı?

0

Evde sürekli yemek yapıyorsanız muhtemelen eviniz baharat deposuna dönmüştür. Peki bunları doğru sakladınız mı? Baharatları doğru saklayarak ve doğru bir şekilde kullanarak istediğiniz faydayı ve lezzeti sağlabilirsiniz.

Baharatları doğrudan güneş ışığında veya herhangi bir ısı kaynağının yanında saklamayın.

Baharatlar ışığa veya sıcaklığa maruz kaldıklarında parçalanırlar; bu nedenle, pencerenin yakınında bulunan bir baharat rafı onlar için iyi değildir.

Bunun yerine, bahartları bir dolabın içinde saklayın ve etiketli cam kavanozlarla baharatlara tamamen ayrılmış bir çekmeceye koyun. Öğütülmüş baharatlar iki ya da üç yıl iyi kalır, bu yüzden mutfağınızda uzun süre kalırlar. Uzun süre kalan baharatların aromasının halen iyi olması çok önemlidir.

Baharatlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın en önemli yolu budur, ancak bunlar da çok yararlıdır.

Kurutulmuş otları hafifçe avuç içinde ovuşturun. Kurutulmuş otları yemeklerine ilave ederken ev yapımı domates sosuna fesleğen ve kekik eklerken olduğu gibi , onları ilave etmeden önce elinizle hafifçe ezin. Böyle yaparsanız baharatların içinde bulunan yağların bir kısmını serbest bırakır ve daha fazla lezzet verecektir.

Daha fazla lezzet için baharatları kızartın. Herhangi bir baharat – kimyon ve zerdeçal gibi sert baharatlar – biraz ısıdan faydalanır. Onlarla pişirmeden önce hafifçe bir tavada birkaç dakika boyunca düşük sıcaklıkta, kokusu çıkıncaya kadar karıştırarak sürekli kurutun.

Soğuk yemekler hazırlarken baharat ekleyin. Dips ve salata sosları gibi soğuk yemekler için, lezzet infüzyonu için yeterli süreyi sağlamak için mümkün olduğunca erken baharat ekleyin (ısı, baharatların lezzetlerini bırakır, bu nedenle pişmeyen yemeklere lezzetlerini vermesi için daha çok zamana ihtiyaç duyar.

Gerçek defne yaprakları kullanın. Çorba ve soslar defne yapraklarını kullanmanın en iyi yoludur.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.