Bakliyatı Geceden Islatmayı Unuttuysanız

0

Bu günlerde canınız kuru fasülye veya nohut çekiyorsa pişirmek için bir gece önceden ıslatmanız gerekir. ıslatma yapılmadıysa aynı gün pişirmek hayli güç olur. Peki geceden ıslatmayı unuttunuz ama canınız fasülye veya nohut çekiyor. Bu durumda konserve satın alırım diyebilirsiniz. Konserveye başvurmadan önce size üç aşamalı bir yöntem önereceğiz. Nohut mayası nasıl yapılır?

Bakliyatı rehidrate eden, pişirme süresini azaltan ve pişmiş fasulyelerin kadifemsi dokusunu geliştiren “sıcak ıslatma yöntemi” adı verilen daha az bilinen bir ıslatma yöntemi var. Nohutla yoğurt nasıl yapılır?

İşte yöntem

Fasulye veya nohutu yıkayın. Ardından onları bir tencereye aktarın ve üstünü 4 santim gececek şekilde soğuk su ilave edin. Mercimeği kaynattığınız suyu dökmeyin
Suyu kaynatın ve 5 dakika pişirin. Isıyı kapatın, kabın üzerini örtün ve bakliyatın 30 dakika kadar ısınmasına ve 2 saate kadar beklemesine izin verin. Nohut suyunu yumurta yerine kullanın
Suyu boşaltın, sonra 4 ila 6 bardak tatlı suyla doldurun ve bakliyatı pişirmeye devam edin. Piyaz nasıl daha lezzetli olur?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.