Balın Lezzetle Buluştuğu Değişik Bir Tarif; Medovik Pasta

0

Sadece tek bir dilimi mutlu etmeye kâfi geliyor. Çayın yanına çok yakışıyor. İster yoğun çikolata, ister renk armonisinde dans eden meyveler olsun.. Belki de adını ilk kez duyduğunuz bu pastayla tanışmanın keyfide ayrı bir mutluluk. Medovik’le sevdiklerinizi, eşinizi ve dostunuzu bu yepyeni tarifle lezzet denizine sürükleyin. Maharetinizle elinizden çıkacak bu lezzet harikası hit yapacak, dillerden dillere adeta destan olacak. Tadı ve sunumu hep konuşulacak.

Medovik dünya genelinde ve Avrupa ülkelerinde “Rus Pastası” veya “Ballı Pasta” olarak bilinir. Ana malzemesi ballı hamurdur. Hamur elde tek tek ve kat kat açılarak pişirilen, arasına krema doldurularak yapılan bir pastadır. Yapım aşamasında zahmet gerektiren, tat aşamasında büyük haz veren pasta olmuştur.

Kullanılacak Malzemeler:

¾ su bardağı Bal

3 yemek kaşığı Tereyağı

4 Yumurta

4 su bardağı Un

1 paket Kabartma Tozu

Pasta Kreması İçin Kullanılacak Malzemeler:

3 su bardağı Krema

350 gram Labne Peyniri

¾ su bardağı Pudra Şekeri

Medovik Pasta Yapılışı:

3 yemek kaşığı tereyağı, ¾ ölçü pudra şekeri, ¾ su bardağı balı bir tencereye koyarak düşük ateşte eriterek ocaktan alın ve ılınmaya bırakın. Başka bir kabın içinde 4 yumurtayı kırarak çatalla çırpın. Üzerine ılınmış durumda olan bal, tereyağı ve şekerli karışımı ekleyin. Yaklaşık 5 dakika kadar bir çırpıcıyla çırpın. Çırpılmış karışımı tahta bir kaşıkla iyice karıştırın. Üzerine 1 paket kabartma tozunu ekleyin. 4 su bardağı unu bir elekle eleyip azar azar karışıma ilave edin. Bu işleme yapışkan bir hamur haline gelene kadar devam edin. Ortaya çıkan hamuru 9-10 eşit parçaya bölün. Bölünen her parçanın üzerine un serperek düz bir zemin üzerinde oklava veya merdaneyle açın. Açılan hamurları kek kalıbının tabanını kullanmak suretiyle yuvarlaklar halinde kesin. Yuvarlak hamurları üzerine serilen yağlı kâğıt tepsisine dizin ve önceden ısıtılan 200 derecelik fırına sürerek 7-8 dakika kadar pişirin. Fırından çıkartın ve ılınmaya bırakın. 3 su bardağı kremayı bir kap içinde şekerle iyice çırpın. Çırpılan kremaya 350 gram labne peynirini ilave edin. Kremanız hazır hale gelecektir.

Diğer aşamada 1 paket bisküviyi yayvan bir kapta 5 dakika pişirip üzerine az ölçüde bal gezdirin bir kenarda ılınmaya bırakın. Ilınmış bisküvileri aralarına krema sürmek suretiyle üst üste dizin. Pastanın yan yüzeylerini mutfak ıspatulası vasıtasıyla kremayla kaplayın. Hamur yuvarlaklardan kalan yan parçaları fırında 5 dakika kadar pişirerek toz halinde ufalayın. Toz halinde oluşan kırıntılarla pastanızı süsleyin. Buzdolabında soğumaya bırakın. Dolaptan çıkardıktan sonra üzerini küçük meyve parçacıklarıyla süsleyerek servis edebilirsiniz.

Pastanın önemli püf noktaları:

Şeker ve tereyağı çok düşük ısıda eritilmelidir. Bisküviler dizilirken her bisküvi krema ile kaplandıktan sonra dizilmelidir. Bu sayede krema katmanlarının diri kalması sağlanır. Dolgu kreması ekşi krema ve şekerle hazırlanır. Veya pasta kremaları da kullanılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.