Balınızı Aromalı Yapabilirsiniz

0

Aromalı bal bulmak zor olabilir ve bulduğunuzda oldukça pahalıdır. Aromalı balı evde birkaç basit malzemeyle yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan tek şey hafif aromalı bal ve kuru otlar, baharatlar veya çiçekler. Çicek balı en hafif ve en ucuz seçenek olduğu için kullanabilirsiniz. Bitkiler, baharatlar ve çiçekler söz konusu olduğunda çok fazla seçenek var.

Bazı örnekler:
Baharat – rezene tohumu, bütün karanfil, tarçın çubuğu, yenibahar meyveleri, ardıç meyveleri, kurutulmuş zencefil

Otlar – Biberiye, kekik, adaçayı, fesleğen

Çiçek – gül, lavanta, papatya, yasemin, ebegümeci, menekşe Her gün bal ve tarçın yerseniz vücudunuzda neler değişir?

Nasıl Yapılır?
Tat verici maddeyi eklemeden önce balı ısıtırsanız, daha çabuk demlenir. Kaynamaya gerek yoktur, sadece bir şişe bal ılık suyun içine koyun. Ancak çok fazla ısınmasına izin vermeyin çünkü fazla ısıtmak balın karamelleşmesine ve kalınlaşmasına neden olabilir.

Ayrıca balı ısıtmak sağlık yararlarını azaltabilir. Balı ısıtmazsanız, tatların demlenmesi biraz daha uzun sürer.

Kirlenme veya küf riski nedeniyle kuru otlar, baharatlar ve çiçekler kullandığınızdan emin olun. Lezzet ajanı ne kadar taze ise lezzet o kadar sert olur. Berrak bal istiyorsanız, öğütülmüş baharatlar ekleyebilir ve süzme basamağını ortadan kaldırabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, lezzet verici maddenin istediğiniz miktarını küçük bir kavanoza koyun ve bal ekleyin. Ardından balın kapağını kapatın ve birkaç hafta karanlık ve serin bir yere koyun. Lezzetin ne kadar güçlü olduğunu görmek için periyodik olarak tadabilirsiniz. Balın saf olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İstediğiniz tadı yakaladığınızda çiçekleri, bitkileri veya baharatları süzerek çıkarın ve balı kapalı bir kapta saklayın. balı süresiz saklayabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.