Balkabağı Püresi Tarifi

0

Balkabağı ile ilgili verdiğimiz tariflerin büyük bölümünde püresinin kullanılmasını belirtiyoruz. Bu yazımızda balkabağı püresinin nasıl hazırlanması gerektiğini ele aldık. Balkabağı çok faydalı sebzelerden biri. Bunun için sık sık tüketilmesi gerekiyor. Püre olarak saklarsanız her zaman buzluğunuzda bulundurabilir ve istediğinizde kullanabilirsiniz.

Balkabağını kabuklarını ve içindeki çekirdeklerini temizleyin. Etli bölümleri küçük parçalar halinde doğrayın. Parçaları fırın tepsisine dizin ve üzerine biraz tuz serpin.

Kabak parçalarını 350 derece fırında yaklaşık 45 dakika pişirin. Pişen balkabağını fırında çıkarın ve soğumaya bırakın. Ardından bir kaşık ile iç kısımlarını alın.

Son olarak, parçaları bir karıştırının içine koyun ve içinde sert parça kalmayacak şekilde slenderdan geçirin. Tamamen püre haline gelmesini sağlayın.

Balkabağı püreniz hazır. İstediğiniz zaman dondurucudan çıkararak kullanabilirsiniz. Unutmayın balkabağında, antioksidanlar, beta-karoten, A ve C vitaminleri vardır; anti-inflamatuar faydalarla doludur ve hatta doğal UV koruyucularına sahiptir!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.